Takvim

Bugünkü
Takvim
ABONE OL

Emekli sevinecek

Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylanan Torba Yasa ile emekliler Mart'ta 3 aylık zam farkını alacak. 1 aylık zam en az 60 TL olacak. Maaşlar Temmuz'da yüzde 4 artacak

Emekli sevinecek
CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül'ün onayladığı Torba Yasa en çok emeklileri sevindirdi. Ocak ayından bu yana zam farklarını bekleyen emekliler, Mart maaşlarıyla birlikte 3 aylık zam alacak. Yıllardır tartışılan memur-işçi emeklileri arasındaki zam eşitsizliği de, ortadan kalkmış oldu. Böylece memur emeklilerine yapılan yüzde 4'lük zam, işçi ve Bağ-Kur emeklilerine de uygulanacak. Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşlarına enflasyon oranında zam yapılıyordu.

TEMMUZ'DA YENİ BİR ARTIŞ
Yasanın yürürlüğe girmesiyle 2011 yılı ilk yarısında zamlı haliyle 710.5 TL alması gereken SSK işçi emeklisi Mart ayında 3 aylık zam ile birlikte 835.3 TL alacakken, Bağ-Kur esnaf emeklisi ise 574 TL yerine 700 TL maaş alacak. Böylece emekliler 3 aylık olarak en az 180 TL fark alacak. Mart ayında, 2010 yılı Aralık ayına göre 3 aylık zam farkı alacak olan emekliler, Nisan ayı ile birlikte öngörülen maaşlarını yeniden almaya başlayacak. 2011 yılı ikinci yarısından itibaren emekli maaşlarına yüzde 4'lük zam yansıtılacak. Buna göre ise Temmuz'da SSK işçi emeklisi 739 TL, SSK tarım emeklisi 577.5 TL, Bağ-Kur esnaf emeklisi 597 TL ve Bağ-Kur tarım emeklisi ise 451.5 TL maaş alacak.