Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 27.02.2011 Gazete
ABONE OL

Borç barışı için 2 ay süreniz var

Borç barışı için 2 ay süreniz var
TORBA Yasa'nın Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla, kamuya vergi, prim, elektrik, su gibi borcu olan vatandaşların bu borçları taksitlendirmesi için verilen 2 aylık başvuru süresi de başlamış oldu. İşte, bilmeniz gerekenler...
Yasayla; tüm vergiler, elektrik, belediyelere olan su ile oda ve borsalara olan aidat borçları yapılandırılıyor. Trafik cezaları, öğrenim kredisi borçları ve TRT'nin elektrik payı ile bandrol ücretinden kaynaklı alacaklar da yasa kapsamda.
31 Aralık 2010'a kadar ödenmemiş ve davalık olmamış borçlar yapılandırılacak.
Yapılandırmada borcun ana parasına dokunulmayacak. Faiz ve gecikme cezaları önce silinecek. Ardından borca enflasyon kadar yeni faiz ve gecikme cezası tutarları eklenecek.
Borç barışı için 2 ay içinde ilgili idareye başvurulmalı.
AZ OLAN SİLİNİYOR
l Ödeme, peşin ya da kredi kartı kullanılarak da, taksitle yapılabilecek.
Ödemeler 2'şer aylık dönemler halinde, azami 18 eşit taksitte yapılacak. Böylece hem vergi hem de prim borcu olanlar 1 ay birini, diğer ay ötekini ödeyebilecek. Vade, 36 aya kadar çıkabilecek.
Ödenecek primlerin ilk taksiti, 3 ay sonra SGK'ya bağlı tahsil dairelerine yatırılacak. Vergilerin ilk taksiti ise 4 ay sonra başlayacak.
50 ile 120 lira arasındaki borçlar tamamen silinecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.