Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 23.02.2011 Gazete
ABONE OL

Enerjiye 2.1 milyar TL kredi

Yenilenebilir enerji yatırımlarını destekleyen Türkiye Kalkınma Bankası, 2010'da 112 projeyi inceleyip, 2.1 milyar lira kredi verdi

Enerjiye 2.1 milyar TL kredi
Türkiye'nin tek kamu sermayeli kalkınma bankası olan Türkiye Kalkınma Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Abdullah Çelik, 2009-2010 döneminde sırasıyla 1.9 ve 2 milyar lira kredi talebi alındığını belirterek, talebin, bu yıl 2 ayda 465 milyon liraya ulaştığını bildirdi. Çelik, sermayesinin yüzde 99'u Hazine'ye ait olan ve yatırım kredilerini destekleyen Kalkınma Bankası'nın, 2010 yılı sonu itibariyle kredi bakiyesinin 1 milyar TL'yi, aktiflerinin ise 1 milyar doları aştığını ifade etti. Yatırımcılara zor zamanda verdikleri güven sonucunda banka faaliyetlerinde 2011 yılında önemli artış beklediklerini belirten Çelik, kredi bakiyesinin aktif içindeki payının 2010 yılında yüzde 74 seviyesine ulaştığını dile getirdi. Kredilerde ülke önceliklerine paralel olarak yenilenebilir enerji yatırımlarının desteklenmesine önem verildiğini söyleyen Abdullah Çelik, toplam 112 projenin incelendiğini, 2.1 milyar TL kredi tahsis edildiğini açıkladı.

'KATKIMIZ DEVAM EDECEK' "
Sadece 2010'da üretime giren tesisler ile ülkeye 275 MW kapasite kazandırılmıştır" diyen Çelik, "2011'de üretime geçecek tesislerin kapasiteleri toplamı 117 MW olacaktır. İthal doğalgazla elektrik üretiminin ağırlığını koruduğu ülkemiz enerji piyasasında, yerel kaynakların payının artırılarak, döviz çıkışının azalmasında katkımız devam edecektir" şeklinde konuştu. Çelik, bankanın merkezini İstanbul'a taşımak istediklerini de ifade etti.

2010 KALKINMA YILI
1 milyar TL kredi bakiyesi aşıldı.
1 milyar dolar aktif büyüklüğüne ulaştı.
Enerji projesi sayısı 100'ü aştı.
ISO, TSE 14001 çevre sertifikası alan ilk kamu bankası oldu.
Asya Pasifik Kalkınma Birliği (ADFİAP) yılın CEO'su ödülünü Abdullah Çelik aldı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.