Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 22.02.2011 Gazete
ABONE OL

'Oyak'landı

Bir OYAK çalışanı, 'Daha az kâr dağıtmak için borsaya açık şirketler bilinçli olarak zarar ettiriliyor' şikayeti yaptı. SPK, OYAK grubunu mercek altına aldı

'Oyak'landı
Bir OYAK çalışanının Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Maliye Bakanlığı'na yazdığı imzalı şikayet mektubunda OYAK'a yönelik "OYAK mensuplarına ve borsa yatırımcılarına daha az kâr dağıtmak için şirketler arasında kâr transferleri yapılıyor. Borsaya açık şirketler bilinçli olarak zarar ettiriliyor. Böylece kârlar borsaya kapalı şirketlere aktarılarak borsa yatırımcısı ve OYAK mensupları zarar ettiriliyor" denildi. İşlemler sonucu OYAK mensuplarına yıllık 50 milyon TL, halka açık şirketlere ise yaklaşık 30 milyon TL daha az kâr payı ödendiği iddia edildi.

30 ŞİRKET VAR
İhbar mektubunun kendilerine ulaştığını doğrulayan SPK kaynakları ise, konuyu incelemeye aldı. OYAK grubuna ait çimento şirketlerinin alımları mercek altına alınarak iddiaların doğruluğu araştırılmaya başlandı. OYAK grubu bünyesinde 30'dan fazla şirket faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerden Erdemir, Adana Çimento, Mardin Çimento, Ünye Çimento, Aslan Çimento, Tukaş ve Hektaş İMKB'de işlem görüyor. İddiaya göre; OYAK grubu bünyesindeki tüm şirketler, her türlü mal, hizmet, hammadde, güvenlik, pazarlama ve finansman gibi ihtiyaçlarını yine OYAK bünyesinde faaliyet gösteren diğer şirketler üzerinden veya bu şirketler komisyonculuğu ile 'yüksek fiyatlardan' satın alıyor. Böylece borsaya açık şirketler, grup firmalarına ödenen yüksek komisyonlarla zarar ettiriliyor.

SOMUT İDDİALAR VAR
KOMİSYON GİDER OLDU
İddiaya göre; OYAK'a bağlı çimento şirketleri kağıt torbaları piyasadan belirli fiyatlar ile alırken, şimdi bu alımları OYKA adlı OYAK grubu şirketi üzerinden yapmaları isteniyor. Alım yapılan şirketler aynı kalırken, OYKA'ya ödenen yüzde 3 komisyon doğrudan gider yazılarak şirketlerin kârları azaltılıyor.

KÖMÜRDE DE KOMİSYON
İddiaya göre; çimento şirketleri kömürü iç ve dış piyasadan pazarlık yaparak çok daha ucuza satın alırken, şimdilerde araya giren OYTAŞ iç ve dış ticaret firması dolayısıyla maliyetler hayli artmış. Burada da alım yapılan yurt içi firmalar değişmiyor ancak OYTAŞ'a ödenen komisyonlarla şirketler zarara uğratılıyor.

kalan karakter 1000

neco neco

çok yazık ne olacak bu oyak üyelerinin hali inşallah dağılırda hakkımızıalırız ama orada çalışanın mal varlığınada el konulmalı o mallarını nasıl kazandığını netleştirene kadar haksız kazanc ise oyak üyelerine dağıtılsın

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır491
cevapla 01.03.2011 19:04
ateş yanmayan yerden duman çıkmaz ateş yanmayan yerden duman çıkmaz

oyak 1960 yılında keyfe keder bir kanunla sadece generallerin çıkarına kurulmuş,vergisiz bir kurumdur.dünyanın hiç bir yerinde bu kadar nakit para akışı olan bir kurum yoktur.bencede oyak en kısa zamanda kapatılıp üyelerinin hakkı olan kar payları ile birlikte anaparaları da verilmelidirbence spk ve maliye oyakın işlemlerini iyi incelerse bütün pislikleri ortaya çıkacaktır.kendi üyesine,kendi parasını bankalardan daha pahalı faizlerle satan bir kurum daha göremezsiniz.
ya asteğmenlerden 12 ay boyunca kesilen oyak aidatları ne oluyor.bütün asteğmenler şehit yada gazimi oluyorlar.Allah bu generallerin önce gözünü doyursun.bu ülkede generallerin aldıkları maaşlar belli,emekli maaşlarıda belli.aldıkları bu maşlalrla nasıl hepsinin de villası var bende bunu bir türlü çözemedim.demekki oyak hepsinide iyi besliyorki maddi durumları bu kadar iyi.oyak kapatılmalı.tek çaresi budur.değilse bu yolsuzluk çarkı çok döner..

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır56
cevapla 25.02.2011 15:10
MAĞDUR MAĞDUR

Ha ergenekon ha balyoz ha oyak oyak ta finansal kaynak binlerce hakkı yenen zorunlu üyelrden toplanan paralarla ne yaptığını kimse bilmiyor.Kapatılsın artık bu amaç dışına çıkan şirket
Hakkımızı yiyende gün yüzü görmesin

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır133
cevapla 24.02.2011 21:22
namık namık

OYAK ARTIK KAPATILMALI DEVLET BU İŞİN ÜZERİNE GİTMELİ YETKİLİLERE DUYURULUR LÜTFEN GEREĞİNİ YAPIN KAPATILMASINI İSTİYORUZ ÇÜNKÜ ARTIK AMACINI AŞTI

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır587
cevapla 24.02.2011 17:06
gerçek gerçek

spk dan bir şey cıkmaz diğerlerinden de zaten son halka arzlara bakarsanız(ıhyay-ıhgzt) hangi holding destekli olduklarını görürsünüz şehit asker maaşıyla ihlasa kredi limitsiz hayırlı işler

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır6
cevapla 23.02.2011 12:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.