Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 12.10.2010 Gazete

Türk zenginler dünyayı solladı

dünya servet liginde liderliğe oynuyor. Dünyada kişi başına servet yüzde 72 artarken, Türk zenginler varlıklarını yüzde 116 oranında artırdı

Türk zenginler dünyayı solladı
dünya servet gelişiminde dünyaya fark attı... 'ın 'na göre dünya kişi başına servetini yüzde 72 büyütürken, Türkiye yüzde 116 gibi büyük bir oran yakaladı. Küresel bazda 4.4 milyar kişinin sahip olduğu toplam servet 195 trilyon dolara ulaştı. Türkiye'de dolar milyoneri sayısı da 45 bin olurken, her bin milyonerden 2'si Türkler'den oluştu. Serveti 100 bin doların üstünde olan Türkler'in sayısı da 1 milyon 895 bin kişi oldu. Yani 100 bin dolar üzeri serveti olan her bin kişiden 5'i Türk.

Rapora göre Türkiye'de erişkin nüfusun yüzde 13.8'i bin doların altında gelire sahip. En büyük kesim ise 10 bin-100 bin dolar arasında gelire sahip. 100 bin dolar üzerindeki rakam da oldukça ilginç. Nüfusun sadece yüzde 3.9'u 100 bin doları aşıyor. Dünyada ise 3 milyar kişinin en az 10 bin dolar serveti bulunuyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.