Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 10.10.2010 Gazete

utancı bitti

İşadamlarının havaalanlarında korkulu rüyası haline gelen borcu nedeniyle yurtdışına çıkış yasağı uygulaması tarih oldu. Maliye Bakanlığı bir genelgeyle yasağı ortadan kaldırdı

Vergi utancı bitti
Yurtdışı seyahatlerinde gümrük kapılarına geldiğinde, polisin, " borcunuz nedeniyle yurtdışına çıkış yasağınız var" şeklindeki sözü ile havaalanından dönen işadamları, referandumda 'Evet' çıkması ile bu utançtan kurtuldu. Gelir İdaresi Başkanlığı, 'na Maliye Bakanı Mehmet Şimşek imzasıyla gönderdiği yazıda, vergi borcu nedeniyle hakkında yurtdışına çıkma yasağı konulan işadamlarının yasaklarının kaldırıldığını bildirdi. Bu sayede, kişilerin ya da vergi dairelerinin ayrı ayrı yurtdışı çıkış yasağının kaldırılması için başvuru yapmasına da gerek kalmamış oldu. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın bu yazısı 80 bine yakın işadamına rahat bir nefes aldırdı. Konuyla ilgili açıklama yapan Maliye Bakanı Şimşek, "Artık bu sınırlamayı kaldırıyoruz. Dün İçişleri Bakanlığımıza bu konuda bir yazı gönderdim. Maliye Bakanlığı olarak mevcut idari kararların kaldırılması yönünde İçişleri Bakanlığımıza gereken yazıyı gönderdik" dedi. Uygulama, 23 Eylül 2010 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde gerçekleştirilecek.

İHRACATÇI MUTLU
Ege Birlikleri Koordinatör Başkanı , çoğunluğu ihracatçı olan onbinlerce işadamının vergi borcu yüzünden yurtdışına çıkış uygulaması nedeniyle geçmişte mağdur olduğunu söyledi. Türkmenoğlu, "Bu yanlıştan vazgeçilmesini memnuniyetle karşılıyoruz"
dedi.
kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.