;

müjdesi

Çalışan kadınlara doğum borçlanması yoluyla 4 yıl hakkı geldi Her çocuk için 2 yıl borçlanma yapılabilecek. Bu hak, 2 çocukla sınırlandırıldı

Erken emeklilik müjdesi
Çalışan kadınlar, doğum borçlanması yoluyla 4 yıl erken emekli olabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bir genelge yayınlayarak bu konudaki soru işaretlerini giderdi. Sosyal Sigortalar Genel Müdürü İbrahim Ulaş, "Doğum borçlanması yapabilmek için kadının işçi statüsünde sigorta kaydının bulunması şart. 2 çocuğa kadar ve her çocuk için de 2 yıl doğum borçlanması yapılabiliyor" dedi. Başvuru için talep formu doldurmanın yeterli olduğunu söyleyen Ulaş, şunları kaydetti: "SGK borçlanma tutarını hesaplayıp başvuru yapanlara bildiriyor. Sigortalı kadınlar ödemeleri gereken borçlanma tutarını kendileri belirleyebilecek. Asgari olarak 4 yıllık bir borçlanma bedeli 11 bin 680 lira. Bu parayı ödeyen haktan yararlanacak. Borç tutarının 1 ay içerisinde ödenmesi gerekiyor." Doğum borçlanması için günlük borçlanma bedeli 8 lira ile 52 lira arasında değişiyor. Tutarı kadınlar kendisi seçebiliyor.
Etiketler:
  • 11 Ağustos 2010, Çarşamba

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.