Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 28.10.2009 Gazete
ABONE OL

POAŞ'a 'marker' soruşturması

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Hatay'daki depolarında ulusal marker olmadığı tespit edilen madde ile ilgili olarak, Doğan Grubu'na ait Petrol Ofisi Anonim Şirketi (POAŞ) hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. EPDK, dünkü kurul toplantısında, Hatay'da yapılan denetimlerde POAŞ'a soruşturma açılması kararı aldı. Bu karar çerçevesinde POAŞ'tan yazılı savunması alınacak ve buna göre karar bağlanacak. Hatay Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan denetimler sonucu POAŞ'ın Hatay'daki depolarında ulusal marker enjeksiyon cihazında, 300 gramlık bir madde bulunmuş ve TÜBİTAK tarafından analiz edilen sıvının, ulusal markerin niteliğini bozucu bir madde olduğu tespit edilmişti. Petrol Piyasası Kanunu gereği rafinericiler ve dağıtıcıların yurt içinde pazarlayacakları akaryakıta, rafineri çıkışında veya gümrük girişinde EPDK'nın belirleyeceği şart ve özellikte marker eklemesi zorunlu bulunuyor. Buna dönük Kurum, ulusal marker ve idarî ve teknolojik yöntemler ile bir denetim sistemini kurmakla yükümlü iken, valilikler de görevli elemanların başvurusu halinde denetim amaçlı alınacak numunelerin kullanıcı ve bayilerden alınmasını ve emniyetini sağlamakla sorumlu bulunuyor. Testlerde ulusal markerin gerektiği şart ve seviyede bulunmadığı ve alınan numunelerin laboratuvar analizi ile teknik düzenlenmelere uymadığı tespit edilmesi durumunda ise idari para cezası ve yaptırımlar uygulanıyor.

5 YILA KADAR HAPİS
Yapılacak adli işlemlerin sonucunda ulusal markeri yetkisiz olarak üreten, satışa arzeden, satan, yetkisiz kişilerden satın alan, kabul eden, bu özelliğini bilerek nakleden veya bulunduran kişiye de iki yıldan beş yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılıyor. Ulusal markerin kimyasal özelliklerini taşımasa bile, bu madde yerine kullanılmak amacıyla üretilen kimyasal terkipler hakkında da bu fıkra hükmü uygulanıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.