Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 27.10.2009 Gazete
ABONE OL

SSK emeklisinin maaşına haciz konulabilir mi?

* SSK emeklisiyim. Maaşıma bankadan dolayı yeni haciz geldi. Maaşımdan kesinti yapıldı. SSK emeklisinin maaşından kesinti yapılamıyordu. Nasıl kestiler. Bu konuda bilgi vermeniz mümkün mü? D.Y./İstanbul
5510 sayılı kanunun 93. maddesi gereğince SSK emeklilerinin aylıklarına SGK alacakları ve nafaka borçları dışında haciz konulamıyor. Bununla birlikte 28 Şubat 2009 tarihinde yapılan değişiklikle hacze ilişkin taleplerde borçlunun muvafatı olmaması halinde bu tür talepler icra müdürü tarafından reddedilmesi yönünde düzenleme getirildi. Bunun anlamı SSK emeklisi, maaşına haciz konulmasında rıza göstermezse haciz konulamayacak. Oysaki icra müdürlükleri bu kanuni düzenlemeye rağmen haciz kesinti belgesini Sosyal Güvenlik Kurumu'na gönderiyor. Emeklinin maaşından kesinti yapılıyor. İcra müdürlüklerine emekli tarafından itiraz yapılmazsa emeklinin maaşından kesintiye devam ediliyor. Sanırım sizinki de böyle oldu.

Hemen itiraz edin

Rızanız olmadan maaşınızdan haciz için kesinti yapılamayacağına ilişkin itirazınızı hemen ilgili icra dairesine yapın. Yoksa maaşınızdan kesintiye devam edilir. Bizden uyarması...

Sorular Cevaplar
* Eşim Mehmet Meruğuş 20.01.1947 doğumlu. Sigorta giriş tarihi 1965. Hizmeti 53 gün. 7 sene isteğe bağlı Bağ-Kur'u var. 2002 yılında SSK'ya giriş yaptı. Şu anda SSK'lı çalışıyor ve askerlik ödemesini 24 ay olarak yaptı. Eşimin askerlik ödemesi emeklilik için sayılır mı?
Eşinizin SSK girişinin 1965 olduğunu yazmışsınız ancak SGK kayıtlarında 01.10.1974 gözükmektedir. Eşiniz SSK emeklilik şartlarına tabi olabilmek için 3.5 yıl (1260 gün) prim gün sayısını tamamlamaya çalışmakta. Bu durumda eşinizin 505 gün daha prim ödemesi gerekmektedir. Yapmış olduğunuz askerlik ödemesi 3.5 yıl şartının tamamlanmasında sayılmamakta, sadece prim gün sayısına eklenmektedir. Bu nedenle 3.5 yıl şartını prim ödeyerek doldurmanız gerekir. Eşinizin emeklilik tarihi 1260 prim gün şartının dolacağı tarih olan 01.03.2011'dir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.