Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 22.10.2009 Gazete
ABONE OL

Afrika'nın önemi büyük

Türkiye işadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, TUSKON olarak Afrika'ya çok önem verdiklerini söyledi. 'Afrika'ya Açılan Kapı' adlı seminerde konuşan Meral, Türkiye'nin son yıllarda çok büyük açılımlar yaptığını vurgulayarak, TUSKON olarak Suriye, Irak ve Sudan ile temaslarda bulunduklarını belirtti. Güney Afrika'ya ve Fas'a da geziler düzenleyeceklerini, Afrika ülkeleriyle ticaretin artması gerektiğini ifade eden Meral, Mısır ile Türkiye'nin ihracatının yüzde 70 oranında arttığına dikkati çekti. Meral, şöyle konuştu: "2005'te Türkiye ile Afrika'nın ticaret hacmi 6 milyar dolardı ve biz 2.5 milyar dolar mal satıyorduk. 3.5 milyar dolar da mal alıyorduk. 2008 yılının sonunda ticaret hacmimiz Afrika ile 18 milyar dolara ve ihracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 116'ya çıkmıştı."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.