Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 21.10.2009 Gazete
ABONE OL

Tavuğu AB'ye pişirerek sattık

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği Genel Sekreteri Yüce Canoler, ısıl işlem görmüş kanatlı ürünler için AB'ye ihracatın önünün açıldığını belirterek, Keskinoğlu ve Şeker Piliç'in ihracata başladığını, Pınar Hindi'nin numune gönderdiğini, Banvit ve Beypiliç'in ihracat için hazırlık yaptığını söyledi. Canoler, AB'nin en az 70 derecede ısıl işlem görmüş ürünleri kabul ettiğini, bunun şartlı izin olduğunu kaydetti. Türk Gıda Kodeksi'nde, ileri işlenmiş ürünler olarak anılan ürünler için 72 derecelik ısıl işlem öngörüldüğüne değinen Canoler, bu ürünlerin burger, nuget ve döner gibi ürünleri kapsadığını ifade etti. Asıl hedeflerinin çiğ piliç eti ihracatı olduğunu anlatan Canoler, "AB'den bir uzman heyet inceleme için gelecek" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.