Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 21.10.2009 Gazete
ABONE OL

Elektrik sayaçları çarpıyor

Elektrik sayaçlarının tüketiciden habersiz ücretli olarak değiştirilmesi tepkilere yol açtı. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, "EPDK, yapılan soyguna en kısa zamanda müdahale etmelidir" dedi. Kaya, bilgi verilmeden değiştirilen sayaçlar için faturalara 80 TL yansıtıldığını hatırlatarak, "Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği'nin 9. maddesi bu tür değişikliklerin 10 yılda bir yapılmasını düzenliyor. Ayrıca uygun olan sayaçların kullanımı için tüketiciye iade edilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Tamiri yapılamıyor
Zorla satılan sayaçların garantisinin ve servisinin de olmadığını kaydeden Kaya, "Bu durum tüketiciye yeni külfetler yükleyecektir" dedi. Nazım Kaya, konuya yetkililerin bir an önce müdahale etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Muhtelif ilaveye dikkat!
Nazım Kaya, tüketicileri uyararak, şu bilgileri verdi: "Tüketiciler faturada elektrik tüketimi haricinde ve 'muhtelif ilave' kısmında yüksek bedel olması halinde dağıtım şirketine 8 gün içinde fatura itirazında bulunabilir; itirazı kabul edilmediği takdirde, Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri nezdinde gerekli yasal girişimini başlatarak hakkını arayabilir. Bunun için dilekçe örnekleri sitemizde bulunuyor."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.