Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 15.10.2009 Gazete
ABONE OL

Şimdi 'ev'lenmenin tam zamanı

Sonbaharı yaşadığımız şu günlerde konut sektörü ilkbahar sevincini tadıyor aslında... Ekonomik krizle birlikte küçülen inşaat sektörü, krizin etkilerinin azalmaya başlaması ve faizlerdeki düşüşün etkisiyle canlanmaya başladı. Eylül'den itibaren hareketlilik hissedilir derecede arttı. Bireysel konut ve tüketici kredileri pazarında bankaların sunduğu düşük faiz oranlarının bulunduğu şu günler, 'ev'lenmenin ve konuta yatırım yapmanın tam zamanı...
Tüketiciler ekonomiye olan güvenin yitirilmesi nedeniyle konut alma ihtiyaç ve isteklerini beklemeye almıştı. Ancak konut kredisi faiz oranlarının ilk önce 5 yıllık, bu hafta ise 10 yıllık vadede yüzde 1'in altına düşmesiyle talep ciddi oranda artmaya başladı. Yüzde 0.95 düzeyine inen faiz oranları, kriz öncesi ve 2004-2005 yıllarındaki düzeylere geriledi.

KOMİSYONLAR DA ASGARİYE İNDİ

Bankalar, kendilerine yöneltilen yüksek komisyon ve dosya masrafı gibi eleştirileri de dikkate alarak bu tür masrafları asgari seviyeye indirdi. Bu da konut kredisi maliyetini nispeten azaltan bir faktör oldu. Faizlerin kısa vadede daha fazla düşmeyeceğini ve artan taleple birlikte yakında konut fiyatlarının zamlanacağını düşünürsek, şu an konut alımı için oluşan bu uygun dönemi kaçırmamak gerektiği ortada...
İnşaat firmaları çok uygun fiyatlı ve özel ödeme koşullarına sahip kampanyalar üretiyor. Elbette ev almak kolay verilebilecek bir karar değil. Bütçenize uygun olmasının yanı sıra kendini amorti edebilecek ve gelecekte değer kazanacak projelere öncelik tanımak gerekiyor. Kaliteli ve referanslı projeleri tercih etmek garantili bir yatırımın kurallarından biri.

ANADOLU YAKASI PRİM YAPAR

Yatırımcılar için gelişmekte olan bölgelerde hayata geçirilen konut projeleri çok cazip bir fırsat... Özellikle Anadolu yakası kentsel dönüşüm alanları yüksek prim potansiyeli taşıyor.
Bir konut veya gayrimenkul yatırımı yapmadan önce dikkatli incelenmesi gereken temel bölgesel göstergeler; konum, ulaşım ve alternatif ulaşım kanalları, nufüs artışı, sosyal ve ticaret alanlarının yakınlığı, kamu yatırımları ve altyapı durumudur. Örneğin, Anadolu yakasında Kartal, Maltepe, Pendik, Kurtköy gözde merkezler olma yolunda ilerliyor. Bu bölgeler, gerek depreme karşı sağlam zemini gerek TEM'e, E- 5'e, İDO iskelelerine yakınlığı ve inşası süren Kadıköy-Kartal hafif metro hattı, gerekse çevresindeki alışveriş merkezleri sebebiyle çok değer kazandı. Avrupa yakasında ise Bahçeşehir, Başakşehir, Esenyurt gelişen bölgeler arasında yer alıyor.
Her yıl 600 bin konut açığının doğduğu ülkemizde inşaat sektörünün geleceği çok parlak. Bu yüzden konuta yatırım yapanlar her zaman kazanacak. Unutmayın, doğru projeden, doğru evi, en uygun fiyata almak için çok fazla zamanınız yok...

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.