YÖK Üniversite açılış takvimi! Üniversiteler ne zaman açılacak? YÖK Üniversite 2023-2024 güz dönemi tarihi! Hazırlık, 1,2,3,4. sınıflar...

2023-2024 güz dönemi için üniversitelerin kapıları, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih sürecinin tamamlanmasıyla birlikte yeniden açılıyor. Öğrencilerin merakla beklediği üniversite başlangıç tarihleri, her bir üniversitenin akademik takvimine göre belirleniyor. Üniversitelerin yeni döneme başlama tarihi, eğitim ve öğretim süreçlerinin yönetiminde kritik bir rol oynuyor. Peki Üniversiteler ne zaman açılacak? İşte YÖK Üniversite 2023-2024 güz dönemi tarihi...

Giriş Tarihi 09 Eylül 2023, 11:31 Güncelleme 09 Eylül 2023, 13:00
YÖK Üniversite açılış takvimi! Üniversiteler ne zaman açılacak? YÖK Üniversite 2023-2024 güz dönemi tarihi! Hazırlık, 1,2,3,4. sınıflar...

İÇİNDEKİLER

2023-2024 güz dönemi üniversite başlangıç tarihi, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS-2023) sonrasındaki tercih işlemleri ve üniversite kayıt süreçleriyle birlikte merak ediliyor. ÖSYM tarafından düzenlenen YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından, tercih işlemleri 27 Temmuz ile 8 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşti. Öğrenciler, tercih ettikleri üniversite ve bölümlere yerleşebilmek için bu süreçte tercihlerini belirledi.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

2023-2024 akademik yılı için üniversitelerin açılış tarihi henüz netlik kazanmamış durumda. Ancak üniversiteler, genellikle akademik takvimlerine göre farklılık gösteren tarihlerde yeni eğitim yılına başlamaktadır.

Yükseköğretim kurumlarında yeni eğitim yılının Eylül ayının son haftalarına doğru başlaması bekleniyor. Öğrenciler ve akademik personel, yeni döneme yönelik hazırlıklarını sürdürürken, üniversitelerin resmi duyurularını takip ederek kesin açılış tarihini öğrenebilirler.

Ayrıca, öğrencilerin dikkat etmeleri gereken diğer önemli tarihler ve bilgiler de üniversitelerin resmi web sitelerinde ve ilgili duyurularda yer alacaktır.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI BAŞLADI MI, NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Üniversite kayıt işlemleri 28 Ağustos-1 Eylül 2023 tarihleri arasında alınacak.

E-KAYIT NE ZAMAN 2023?

Elektronik kayıtlar ise 28-30 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılacak.

ÜNİVERSİTE KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

ÖSYM'den geçtiğimiz yıl yapılan açıklamada, ''Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.'' denilmişti.

Geçtiğimiz yıllarda kayıt için gereken belgeler ise şöyle;

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Yükseköğretim kurumlarına kayıt işlemlerinde öğrencinin YÖKSİS veri tabanında başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde aynı düzeyde örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha önce kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilecek.

c) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazıyor)

ç) Yükseköğretim kurumları tarafından talep edilmesi durumunda 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

ÜNİVERSİTE E KAYITLAR NASIL YAPILIR?

Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabileceklerdir.

Elektronik kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler yerleştiği yükseköğretim kurumuna başvuracaktır.

E-KAYIT EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ