İsrail tankları Refah’ta: Filistinli aileler mahsur kaldı! BM uyardı: 600 bin çocuk tehlikede

İsrail ordusu Refah’ta kara saldırısına devam ediyor. Topçu ateşinin sürdüğü Refah’ta bölgeden ayrılmak isteyen Filistinli aileler mahsur kaldı. Gazze Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında 36 bin 171 Filistinlinin hayatını kaybettiğini bildirirken UNICEF ise Refah’ta 600 bin çocuğun risk altında olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi 28 Mayıs 2024, 12:05 Güncelleme 29 Mayıs 2024, 13:19
İsrail tankları Refah’ta: Filistinli aileler mahsur kaldı! BM uyardı: 600 bin çocuk tehlikede

İÇİNDEKİLER

İsrail Uluslararası Adalet Divanı'ndan gelen "saldırıları durdur" kararına rağmen Gazze'nin güneyinde yüz binlerce kişinin sığındığı Refah'ta saldırıları sürdürüyor.

REFAH'TA MAHSUR KALDILAR

El Cezire son birkaç saat içinde, Mısır sınırına çok yakın olan Refah şehrinin güney kesimindeki saldırılarda artış olduğunu bildirdi. İsrail ordusu Philadelphi Koridoru'nun derinliklerine doğru ilerliyor ve yavaş yavaş şehrin batı kısmına yaklaşıyor.

Refah şehrinin orta kesiminde, evlerinde mahsur kalan ailelerin topçu ateşi altında kaldığı ve İsrail ordusunun Filistinlileri kovalayarak onların daha güvenli bölgelere kaçmalarını engellediği belirtildi.

36 BİN 171 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda en az 36 bin 171 Filistinlinin öldüğünü, 81 bin 420 Filistinlinin yaralandığını açıkladı.

Bakanlık, son 24 saatlik raporlama döneminde 75 kişinin öldüğünü ve 284 kişinin yaralandığını da sözlerine ekledi.

UNICEF: 600 BİN ÇOCUK RİSK ALTINDA

UNICEF'e göre İsrail'in Refah'taki askeri saldırısı, yerinden edilmiş 600.000 çocuğun hayatını riske attı; bunların çoğu yetersiz besleniyor veya engelli durumda.

UNICEF'in özel bağış toplama ve ortaklıklar direktörü Carla Haddad Mardini, X hesabından yaptığı paylaşımda "Refah bir çocuklar şehridir. Gazze'deki çocukların daha fazla acı çekmemesi için artık ateşkese ihtiyacı var." İfadelerini kullandı.

İSRAİL YİNE ÇADIR KENTİ VURDU

İsrail ordusunun, salı günü Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde zorla yerinden edilen Filistinlilerin bulunduğu ve İsrail'in daha önce "güvenli" olarak tanımladığı El-Mevasi bölgesindeki çadırları hedef aldığı saldırıda ilk belirlemelere göre 20'den fazla kişi hayatını kaybetti.

Refah Acil Durum Komitesi'den alınan bilgiye göre, İsrail, Refah'ın batısındaki Mevasi sahil bölgesinde tehcir edilen Filistinlilerin kaldığı çadırları bombaladı.

20 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Saldırıda ilk belirlemelere göre çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 20 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre de saldırı alanında çok sayıda yaralı ve cesedin yanı sıra çevrede insan kalıntıları bulunuyor.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, hedef alınan çadırlar Refah'ın batısındaki Amerikan sahra hastanesine yaklaşık 100 metre mesafede bulunuyor.

İsrail daha önce Mevasi bölgesini "güvenli" olarak tanımlamıştı.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, 11 Mayıs'ta X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda İsrail ordusunun Hamas'a saldırı başlatacağını bu nedenle söz konusu bölgelerde yaşayanların belirlenen "güvenli bölgelere" yönelmeleri çağrısında bulunmuştu.

Adraee, Refah kentinin doğusundaki Şabbura ve Refah kampları, İdari, El-Cenine ve Hırbet Ads gibi mahallelerdeki yerinden edilmiş Filistinlilerin derhal El-Mevasi bölgesine gitmelerini istemişti.

__AA_17-13-14_28-05-2024_...__AA_17-13-14_28-05-2024_...

İŞGAL TANKLARI REFAH'IN MERKEZİNDE

Pazar gecesi Refah'ta çadırları bombalayan ve 45 Filistinliyi diri diri yakan İsrail ordusu kara saldırısına başladı. İsrail tankları, bölge sakinlerinin bildirdiği en kötü bombardıman gecelerinden birinde batı mahallelerine doğru ilerledi.

Bölge sakinleri, İsrail tanklarının Batı Refah'a Zurub tepesi üzerinde ve çevresinde konuşlandırıldığını ve İsrail güçlerinin üç hafta önce saldırı başlattığı Mısır sınır kapısı yakınındaki bölgeden ilerlediğini söyledi.

Filistinli yetkililer İsrail'in dün gece 16 Filistinliyi daha öldürdüğünü duyurdu.

BİR MİLYON KİŞİ KAÇTI

BM Filistinli Mülteciler Ajansı'nın (UNRWA) Salı günü bildirdiğine göre, Mayıs ayının başından bu yana İsrail'in Refah'taki saldırısından yaklaşık bir milyon kişi kaçtı.

DSÖ'DEN İSRAİL'E KINAMA

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsrail ordusunun Refah kentinde yerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı kampa düzenlediği saldırıyı kınadı.

Ghebreyesus, saldırıya ilişkin X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda "Saldırıda yaralananlar, tedavi için halihazırda tamamıyla dolu olan DSÖ destekli travma stabilizasyon noktasının yanı sıra Refah'taki diğer sahra hastanelerine sevk edildi." ifadesini kullandı.

Refah'ta şiddetin artmaya devam ettiğini belirten Ghebreyesus, 1 milyon yerinden edilmiş kişinin bir kez daha yerinden edildiğini ve "Gazze'de bulunmayan güvenliğin arayışında olduğunu" kaydetti.

Refah Sınır Kapısı'nın 6 Mayıs'tan bu yana kapalı olması, yakıt kıtlığı yaşanması, insani yardımların Gazze'ye girişi ve dağıtılmasındaki sorunların yanı sıra yardım misyonlarının sık sık gecikmesi ile reddedilmesinin oluşturduğu olumsuz duruma işaret eden Ghebreyesus, bu durumun sağlık sistemini destekleme yeteneklerini kısıtladığını ifade etti.

Gazze'deki hastanelerin yalnızca 3'te 1'inin kısmen işlevsel durumda olduğunu vurgulayan Ghebreyesus, bunların, yeterli malzeme, ekipman, yakıt eksikliği ve yorgun personel nedeniyle ihtiyaçları karşılamakta zorlandığını vurguladı.

Ghebreyesus, paylaşımında "Refah Sınır Kapısı'nı açın. Görevlilerin zamanında ilerleyebildiğinden emin olun. Sivilleri ve sağlık hizmetlerini koruyun. Ateşkes sağlanmalı." ifadelerine yer verdi.

BM: EN AZ 200 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) İletişim Direktörü Juliette Touma, İsrail'in Refah kentinde zorla yerinden edilen Filistinlilerin bulunduğu kampa düzenlediği saldırıda can kaybının çok yüksek olduğunu, en az 200 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

KATİL ÇADIRLARA FOSFOR BOMBASI İLE SALDIRDI
Öte yandan kan donduran vahşeti A Haber ekranlarında değerlendiren Akademisyon ve ASAM Başkanı Dr. Eray Güçlüer çarpıcı ifadelere imza attı.


Güçlüer şu ifadeleri kullandı:

Saldırı ile ilgili yaptığımız analizlerde fosfor bombası kullanmışlar. Burada 2 tür yangın var. Birincisi fosfor yataydır, ikincisi ise beyazdır. Yangın kökeni kırmızı değil beyazdır. Renk tayfı yangının kökeninden giderek kahverengileşen bir şekilde bir renk tayfı olur. Halbuki normal bir yangında veya bomba atarsanız patlaması ile ortaya koyu siyah duman çıkar. Saldırı göründüğü gibi saçılmış fosfor bombası. Çok net tipik bir fosfordur. Bu alçaklık, bu gaddarlık, barbarlık. Bunlar yanan çadırların görüntüsü değil yanan fosforun görüntüsü. Çadırın içerisindeki kadın, çoluk çocuk, insanları fosforla yakmak ne demek? Alçaklık…Fosfor bombalarında bir de çukur oluşmaz, saldırılarda çukur yok. Gariban insanlar bunu suyla söndürmeye çalışıyor. Su ile sönmez. Daha kötüsü çok bilinmez fosfor o patlama ile bir bölümü gaz haline geçiyor. İnsan bunu içine çektiği zaman içine ciğerlere yapışıyor ve yakmaya başlıyor. Dünyada en güçlü su tutucu özelliğe sahip olan madde fosfordur.Siz su ile gittiğiniz zaman daha çok yanarsınız. 1 hafta içerisinde solunum yetmezliği ve iç kanamaya bağlı olarak belki 90 -100 kişi hayatını kaybedecek. İnşallah olmaz temenni etmiyorum, bu alçaklığı ve barbarlığı kınıyorum ama durum öyle değil. Yanarak ölüyorlar. 1 hafta 10 gün içinde daha fazla insanın öleceği vahşi bir durum.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN