ABD’den Reisi açıklaması: İran’ın yardım isteğini lojistik sebeplerden dolayı karşılayamadık

İran’da pazar günü geçirdiği helikopter kazasında Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin hayatını kaybetmesinin ardından ABD’den İran’ın helikopterin bulunması için Washington’dan yardım istediğine yönelik açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İran’a lojistik sebeplerden dolayı yardım edemediklerini söyledi.

Giriş Tarihi 21 Mayıs 2024, 11:58 Güncelleme 21 Mayıs 2024, 12:23
ABD’den Reisi açıklaması: İran’ın yardım isteğini lojistik sebeplerden dolayı karşılayamadık

İÇİNDEKİLER

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyeti taşıyan helikopterin kaza geçirmesinden sonra İran'ın ABD'den yardım talep ettiğini fakat ABD'nin İran'a yardım gönderemediğini söyledi.

ABD "İRAN YARDIM İSTEDİ" DEDİ

Sözcü Miller, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Reisi ve aralarında İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın da olduğu heyetin helikopter kazası geçirmesinin ardından Tahran yönetiminin ABD'den yardım istediğini ancak yardımın içeriği hakkında detay veremeyeceğini kaydetti.

"Bu durumdaki herhangi bir hükümet" için destek vermeye istekli olduklarını karşı tarafa ilettiklerini aktaran Miller, "Ama sonuç olarak, büyük ölçüde lojistik sebeplerden ötürü bu yardımı sağlayamadık." dedi.

SIRLARLA DOLU HELİKOPTER KAZASI

Cumhurbaşkanı Reisi, 19 Mayıs'ta İran-Azerbaycan sınırında baraj açılış törenine katıldı. Reisi, beraberinde Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve bazı yetkililerle dönüşte helikopter kazası geçirdi.

İran'ın talebi üzerine Türkiye, arama kurtarma faaliyetlerinde Akıncı insansız hava aracını (İHA) görevlendirdi. Akıncı İHA'nın tespit ettiği helikopter enkazının koordinatları İran makamlarıyla paylaşıldı. Belirlenen noktaya ulaşan İranlı ekipler kazadan sağ kurtulan olmadığını belirledi.

Reisi'nin hayatını kaybettiğinin kesinleşmesinin ardından Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir, geçici cumhurbaşkanı olarak görevlendirildi.

İran anayasasına göre, yeni cumhurbaşkanının en fazla 50 gün içinde seçilmesi amacıyla meclis başkanı, yargı erki başkanı ve birinci cumhurbaşkanı yardımcısından oluşan kurulun düzenlemeleri yapması gerekiyor.

İran'da cumhurbaşkanları, Anayasayı Koruyucular Konseyinin onayladığı adaylar arasından halk tarafından seçiliyor.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN