Dedeağaç'ı askeri üsse çeviren ABD'ye Yunan medyasından tepki

Yunanistan'ın 19 Ağustos'ta Meriç ve Dedeağaç bölgesinde çıkan orman yangınlarının üzerinden günler geçmesine rağmen söndürülemedi. Her geçen gün daha da büyüyen alevlerle canhıraş mücadele sürerken, bölgeyi askeri üsse çeviren ABD'nin herhangi bir yardımda bulunmaması ise tepkilere sebep oldu. Yunan medyası, yaşananlara ilişkin "Böyle zor bir dönemde ABD'nin ülkemize karşı tutumu güçlü soru işaretleri taşıyor" başlıkları attı.

Giriş Tarihi 28 Ağustos 2023, 21:33 Güncelleme 29 Ağustos 2023, 09:09
Dedeağaç’ı askeri üsse çeviren ABD’ye Yunan medyasından tepki

İÇİNDEKİLER

Dedeağaç ve Meriç Bölgesi'nde 19 Ağustos'tan bu yana devam eden yangının Yunanistan'ın son 20 yılda karşılaştığı en büyük orman yangını olduğu bildirildi.

Yunanistan Meteoroloji Dairesinin, Avrupa Birliği'ne (AB) bağlı Copernicus Acil Durum Yönetimi Dairesi verilerine dayanarak hazırladığı rapora göre, 23 Ağustos'a kadarki süreçte Dedeağaç ve Meriç Bölgesi genelinde yanan ormanlık alan 720 bin dönümün üzerine çıktı. Bu yangın, Avrupa topraklarında son yıllarda kaydedilmiş en büyük yangın olarak raporda yer aldı.

YUNAN MEDYASINDAN DEDEAĞAÇ'I ÜSSE ÇEVİREN ABD'YE YANGINLARA MÜDAHALE ETMEDİĞİ İÇİN TEPKİ
Yunan medyasından News Break isimli haber sitesi, küle dönen Dedeağaç'ı askeri üsse çeviren ABD'nin yangınlara karşı kılını kıpırdatmamasına tepki gösterdi.

"BÖYLE ZOR BİR DÖNEMDE ABD'NİN ÜLKEMİZE KARŞI TUTUMU GÜÇLÜ SORU İŞARETLERİ TAŞIYOR"
"ABD üssüne dönüştürülen Dedeağaç günlerdir ateş altında. İtfaiyeciler, karadan ve havadan ellerinden geleni yapıyor ama görünen o ki bu yeterli değil." denilen haberde, "Bir yanda Dedeağaç yanarken ABD Büyükelçisi'nin herhangi bir açıklama yapmaması, diğer yanda bölgedeki ABD üssünün ilgisizliği. Böyle zor bir dönemde Amerika'nın ülkemize karşı tutumu konusunda güçlü sorular ortaya atıyor." ifadeleri yer aldı."AMERİKALI BİRİSİ TRAFİK KAZASI GEÇİRSE POLİSTEN ÖNCE ORADA OLURLARDI"
"ABD'nin Dedeağaç Üssü neden yıkıcı yangınların söndürülmesine yardımcı olmuyor?" tepkisi yöneltilen haberde, "Amerikalı bir çalışanın karıştığı bir trafik kazası olsa bile, trafik polisinden önce üs yetkilileri olay yerine koşardı!" denildi.DEDEAĞAÇ'TAKİ ABD VARLIĞI
Dedeağaç özellikle Ukrayna savaşı üzerine ABD ordusunun Avrupa'daki en önemli lojistik üslerinden biri haline geldi. Avrupa'ya yapılan silah sevkiyatının büyük bölümü Dedeağaç üzerinden gerçekleştiriliyor. ABD'nin binlerce tankı, helikopteri, mühimmatı ve askeri personeli önce buraya, daha sonra kıta içine taşındı. Atina, 2021'de imzalanan savunma işbirliği anlaşması çerçevesinde 156'ncı motorlu topçu taburuna ait "Yanuli" kışlasını ABD'ye üs olarak tahsis etmişti.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN