Yunanistan’ın ciğerleri yanıyor: Yüz binlerce dönüm ormanlık alan kül oldu

Yunanistan’da 19 Ağustos’ta başlayan yangınlar beşinci günde de ülkenin dört bir yanında etkili olmaya devam ediyor. Dedeağaç’ta başlayan ve bugün Meriç’ten Atina’nın kuzeybatısına kadar devam eden yangınlarda 20 kişi hayatını kaybetti ve 400 bin dönümün üzerinde ormanlık alan ve tarım arazisi kül oldu.ABD'li uydu şirketi Maxar, Türkiye sınırına yakın 18 kişinin öldüğü Dedeağaç’taki yangınların uydu fotoğraflarını yayınladı. İki gün önce çekilen fotoğraflardaki dumanlı görüntüler, yangının boyutunu gözler önüne serdi.

Giriş Tarihi 23 Ağustos 2023, 13:45 Güncelleme 23 Ağustos 2023, 14:36
Yunanistan’ın ciğerleri yanıyor: Yüz binlerce dönüm ormanlık alan kül oldu

İÇİNDEKİLER

Yunanistan'da Dedeağaç'ta başlayan yangınlar Meriç'ten Atina'nın kuzeybatısına kadar 60'tan fazla noktada devam ediyor.

19 Ağustos'tan bu yana etkili olan yangınlarda 20 kişi hayatını kaybetti ve 400 bin dönümün üzerinde ormanlık alan ve tarım arazisi kül oldu.ABD'li uydu şirketi Maxar, Batı Trakya bölgesindeki Dedeağaç'taki orman yangınlarının uygu fotoğraflarını yayınladı.

Öte yandan onlarca yerleşim birimi tedbir amaçlı tahliye edilirken kilise, okul gibi kamu binalarının da dâhil olduğu birçok yapı ve ev yandı, çok sayıda yol trafiğe kapatıldı.

YANGIN HASTANEYE SIÇRADI YARALILAR FERİBOTA ALINDI

Dedeağaç'ta başlayan yangınlar Meriç ve Rodop'a da sıçrarken özellikle Dedeağaç ve Meriç'te yerleşim birimleri yangından ciddi şekilde etkilendi.

Yangının Dedeağaç Üniversite Hastanesi avlusuna sıçramasının ardından hastane de tahliye edildi.

Hastaların bir bölümü yakın illerdeki hastanelere sevk edilirken bir diğer bölümü ise Dedeağaç Limanı'na kurulan çadırlarda ve feribotta tedavi edildi.

20 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Ülkenin dört bir yanında etkili olan ve günlerdir söndürülemeyen yangınlarla mücadele eden itfaiye teşkilatına polis, asker, sahil güvenlik ve gönüllüler de destek verdi.

Türkiye de Yunanistan'a destek teklifinde bulundu.

400 BİN DÖNÜM ARAZİ KÜL OLDU

Yangınların ilk üç gününde 400 bin dönümün üzerinde ormanlık alan ve tarım arazisi kül oldu.

Çok sayıda çiftlik hayvanı da yangınlarda telef oldu. Meriç'teki yangının dumanı 950 kilometre güneybatıya ulaştı ve duman ülke genelinde 110 bin kilometre alanı kapladı.

SICAK HAVA YANGINLA MÜCADELEYİ ZORLAŞTIRIYOR
Atina çevresinde yangınlar 2 gündür devam ederken, rüzgarlı ve sıcak hava şartlarının yangınla mücadeleyi zorlaştırdığı belirtildi.
İtfaiye Sözcüsü Ioanis Artopios yaptığı açıklamada, "Zorlu şartlar devam ediyor. Tüm Sivil Koruma güçleri alarmda ve yangınlarla mücadele ediyor" dedi.

Artopios, Atina'nın 20 kilometre kuzeyindeki yangınlara gönüllülerin de destek verdiği 202 itfaiyeci, 65 itfaiye aracı ile İsveç ve Almanya'dan gönderilen uçakların da aralarında bulunduğu 15 uçakla müdahale edildiğini söyledi. Yangın nedeniyle Atina çevresi duman ve külle kaplandı.
Ülkenin batısındaki Menidi kasabasına yayılan alevler nedeniyle 3 huzurevinden 150 kişinin otellere ve farklı tesislere tahliye edildiği bildirildi. Atina'nın 14 kilometre kuzeybatısındaki Fili'de ise evler ve araçlar küle dönerken, bölgede yaşayanlar yaya olarak alevlerden kaçmak zorunda kaldı. Başkentin kuzeybatısındaki Ano Liosia bölgesinde de binlerce kişiye tahliye uyarısı yapıldı.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN