Takvim

Vav TV Canlı Yayın
  • Dünya
  • 27.04.2021 00:10
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 27.04.2021 09:03
ABONE OL

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ermenistan işgalinden kurtarılan ile Zengilan’ı ziyaret etti

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı ve eşi ve kızı a ile Ermenistan işgalinden kurtarılan ve Zengilan’ı ziyaret etti. Aliyev, “Bu toprakları Ermenilerden geri aldık. Azerbaycan halkı bu güzel yerlerde sonsuza kadar yaşayacak. Karabağ Azerbaycan'dır” ifadelerini kullandı.

Aliyev işgalden kurtarılan Cebrayıl ile Zengilan’ı ziyaret etti

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı ve eşi ve kızı 'a ile Ermenistan işgalinden kurtarılan ve Zengilan'ı ziyaret etti.

Mihriban Aliyeva'nın sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülerde konuşan Cumhurbaşkanı Aliyev, Cebrayıl ilinin girişinde bulunan tabelayı eskiden olduğu gibi onardıklarını kaydetti.

Tarihi adaleti yeniden sağladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Aliyev, "Cebrayıl ilinin girişinde bulunan bu 'Hoş geldiniz' tabelasını onardık ve bütün işgalden kurtarılan bölgeleri, şehirleri ve köyleri yeniden restore edeceğiz" dedi.

Aliyev, daha sonra Cebrayıl'de insansız hava aracı (İHA) ve askeri araçların bulunduğu askeri birliğe geçti. Cumhurbaşkanı Aliyev, burada askeri aracı kullanarak, birlikteki spor salonunda ağırlık kaldırdı. Aliyev ayrıca birlikte bulunan yemekhanede de incelemelerde bulundu.

"BÜTÜN ORMANLARI RESTORE EDECEĞİZ"
Zengilan ilindeki temel atma törenine de katılan Aliyev, Zengilan ilinin tabiatının çok güzel olduğunu ve Zengilan'ı cennete çevireceklerini ifade etti. Aliyev, "Şehirler ve köylerin inşa edileceği zaman tabiata zarar verilmemesine özen gösterilmesi gerekiyor. Bu konu çok ciddi bir şekilde kontrol edilmeli. Ermeniler bizim tabiatımıza zarar verdiler. 54 bin hektar ormanı yok ettiler. Ormanlarımızdaki ağaçları keserek sattılar. Biz bütün ormanları restore edeceğiz" dedi.

"AZERBAYCAN HALKI BU GÜZEL YERLERDE SONSUZA KADAR YAŞAYACAK"
Besitçay Nehri'ne de giden Aliyev, "Bu toprakları Ermenilerden geri aldık. Azerbaycan halkı bu güzel yerlerde sonsuza kadar yaşayacak. Karabağ Azerbaycan'dır" ifadelerini kullandı.

"DÜŞMANI ERMENİSTAN SINIRINA KADAR KOVDUK"
Zengilan iline bağlı Mincivan köyünün kadim bir tarihe sahip olduğuna vurgu yapan Aliyev, "Ermeniler Birinci Karabağ Savaşı döneminde burada bulunan demir yolu hattını sökerek kaçırmışlardı. Biz yeniden demir yolunu inşa edeceğiz. Artık çalışmalara başlandı. Bir süre önce Horadiz kasabasında Horadiz-Ağbend demir yolunun temelini attım. Bu demir yolu hattı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ni, Zengezur koridoru üzerinden Azerbaycan'ın esas kesimiyle birleştirecek. Zengilan aslında Doğu Zengezur bölgesinde yer alıyor. Bu hat sayesinde bir nevi Doğu ve Batı Zengezur birleşmiş olacak. Burada demir yolunun yanı sıra otomobil yolu da açılacak. Buralarda şiddetli savaşlar oldu. Düşmanı Ermenistan sınırına kadar kovduk. Biz bu sınırda güçlendirme çalışmaları yürütüyoruz" şeklinde konuştu.

AKILLARA ZAFER KONUŞMASI GELDİ
Aliyev'in Cebrayıl ziyareti sonrası akıllara Aliyev'in zafer konuşması geldi.

Aliyev konuşmasında "Ne oldu Paşinyan, yol çekiyordun Cebrayıll'e? Raks ediyordun. Ne kadar ki ben Başkanım olmayacak" dedi.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN