Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 18.10.2020 05:14
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 18.10.2020 05:14
ABONE OL

Bolivya Yüksek Mahkemesi seçimlerde ön sayım yapılmayacağını açıkladı

Boliyva Yüksek Mahkemesi (TSE), de oyların ön sayımının yapılmayacağını, yalnızca resmi sayımın ardından sonuçların açıklanacağını duyurdu. TSE Başkanı , düzenlediği basın toplantısında, genel seçimde oyların ön sayımı için hazırlanan () sisteminin yapılan testlerde güven vermediği için oy birliğiyle kaldırıldığını açıkladı.

AA
Bolivya'da ön sayım yapılmayacak

Boliyva Yüksek Mahkemesi (TSE), de oyların ön sayımının yapılmayacağını, yalnızca resmi sayımın ardından sonuçların açıklanacağını duyurdu.

TSE Başkanı , düzenlediği basın toplantısında, genel seçimde oyların ön sayımı için hazırlanan () sisteminin yapılan testlerde güven vermediği için oy birliğiyle kaldırıldığını açıkladı.

TESTLER GÜVEN VERMİYOR
Genel seçimin büyük sorumluluk gerektirdiğine dikkati çeken Romero, DIREPRE sisteminde son haftalarda uygulanan testlerin güven vermediğinin altını çizdi.

Romero, "TSE, ciddiyet ve sorumluluk bilinciyle seçim sonuçlarının sayımında DIREPRE sisteminin kullanılmamasına karar verdi." ifadesini kullandı.

Oyların sayımı için pazar gecesi de çalışacaklarını belirten Romero, "Açıklanacak veriler değişmeyen, güvenilir veriler olacak." dedi.

Oy sayım işleminin herkese açık şekilde düzenleneceğini söyleyen Romero, sayım sırasında temsilcisi bulunan siyasi partilerin, tutanakların birer kopyasını alabileceğini sözlerine ekledi.

ÖN SAYIM SİSTEMİ 2019 SEÇİMLERİNDE HİLE İDDİALARINA NEDEN OLMUŞTU
Bolivya'da 20 Ekim 2019'da yapılan ve seçimlerde hile iddialarıyla başlayan gösteriler sonucu eski Devlet Başkanı 'in istifasına kadar giden süreci tetikleyen oy sayımının bir gün durması, ön sayım sisteminden kaynaklanmıştı.

Ülkede elektronik cihazlarla yapılan ön sayımın geçen yıl düzenlenen seçimlerde bir gün durmasını muhalefet ve uluslararası kuruluşlar hile iddialarıyla ilişkilendirmişti.

O dönem Morales'in liderliğini yaptığı hükümet ise ön sayımın durmasını kırsal kesimdeki altyapı yokluğuna bağlamış ve bu tarz kesintilerin daha önceki seçimlerde de yaşandığını belirtmişti.

TSE, geçen yıl kullanılan ön sayım sisteminin kullanılmayacağını ve bu seçim için DIREPRE sisteminin hazırlandığını açıklamıştı.