Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 12.08.2020 02:35
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 12.08.2020 02:46
ABONE OL

'e sızmaya çalışan Esad güçlerine ağır darbe!

Muhalif kaynaklardan alınan bilgiye göre, Esad rejimi ve destekli yabancı terörist gruplar, ve arasındaki e rağmen ak saatlerinde 'in güneyindeki bölgesine sızma girişiminde bulundu. Muhalifler ve rejimi karşıtı silahlı grupların, sızma girişimine karşılık vermesi üzerine çıkan da çok sayıda kayıp veren rejim güçleri geri çekildi.

İdlib'e sızmaya çalışan Esad güçlerine ağır darbe!

Muhalif kaynaklardan alınan bilgiye göre, Esad rejimi ve destekli yabancı terörist gruplar, ve arasındaki e rağmen ak saatlerinde 'in güneyindeki bölgesine sızma girişiminde bulundu.

Muhalifler ve rejimi karşıtı silahlı grupların, sızma girişimine karşılık vermesi üzerine çıkan da çok sayıda kayıp veren rejim güçleri geri çekildi.

Öte yandan Esad rejimi güçleri, gün içinde Keferavid, Fattira, Mecdleyye, Neyreb bölgelerine topçu saldırıları gerçekleştirdi.

Rejim güçleri geçen hafta da Türkmen Dağı'na sızma girişiminde bulunmuş çok sayıda kayıp vererek geri çekilmek zorunda kalmıştı.

Esad rejimi ve İran destekli yabancı terörist gruplar, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nin çevresindeki cephe hatlarına son 3 ayda 2 binden fazla unsurluk takviye güç gönderdi.

İDLİB'DEKİ DURUM
Türkiye, Rusya ve İran'ın katıldığı 4-5 Mayıs 2017'deki toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu.

Bununla birlikte, rejim ve İran destekli teröristler, ateşkes ilanıyla durumun muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı 4 bölgeden 3'ünü Rusya'nın hava desteği sayesinde ele geçirdi ve İdlib'e yoğunlaştı.

Rejim güçlerinin Eylül 2018'de yığınak yapmaya hız vermesi üzerine Türkiye ve Rusya, 17 Eylül 2018'de ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı.

Saldırılarına kısa süre ara verdikten sonra yeniden başlayan rejim güçleri, Mayıs 2019'da bölgeyi tümüyle ele geçirmek için kara operasyonu düzenledi.

Rejim ve destekçileri, bu çerçevede İdlib'in önemli ilçelerinin yanı sıra güneyi ve güneydoğusu, Hama'nın kuzey ve doğu kırsalı ile Halep'in güney ve batı kırsalında çok sayıda yerleşimi ele geçirdi.

Soçi mutabakatından bu yana rejim ve destekçilerinin İdlib'e saldırılarında 1800'den fazla sivil can verdi.

Başkan ve Rusya Devlet Başkanı , 5 Mart'ta Rusya'nın başkenti 'da yeni bir mutabakat sağladı.

Ateşkes 6 Mart'ta yürürlüğe girdi. Rejim ve destekçilerinin zaman zaman ihlallerine rağmen ateşkese büyük ölçüde uyuluyor.