Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Dünya
 • 30.01.2020 16:34
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 30.01.2020 17:09
ABONE OL

Türk bayrağını yırtan alçak sabıkalı çıktı! Daha önce iki kez tutuklanmış

'ın Milletvekili Ioannis Lagos meclis kürsüsünde Türk bayrağı yırttı. Skandal provokasyon sonrası sosyal medya hesabı Twitter'dan çok sert bir mesaj yayımlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Şanlı bayrağımıza uzanan elleri nasıl kırdığımızı, denize nasıl döktüğümüzü en iyi bu ırkçı kafalar bilir. 'nin de bu palyaço hakkında gerekeni yapmasını bekliyoruz" diye yazdı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de "AP, demokrasiyi geliştirmek yerine ırkçılara teslim olursa Avrupa değerlerini yok etmek isteyenlerin adresi haline gelir. Yunan ırkçı vekil sadece kendi karaktersizliğini göstermiş" diyerek sert tepki gösterdi. Bu gelişmelerin ardından alçak in Yunanistan'da iki kez tutuklandığı ve hakkında suç örgütü kurma, yönetme ve örgüte üye olma' nedeniyle soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı.

Türk bayrağı yırtan alçak Yunan vekilin sabıkası kabarık çıktı... AP Genel Kurulunun "Yunan Adalarında İnsani Durum" başlıklı oturumunda, bölgedeki göçmenlerin durumu ele alınırken, Türk bayrağını yırtan 1972 doğumlu Lagos hakkında, şu anda Yunanistan'da "suç örgütü kurma, yönetme ve örgüte üye olma" nedeniyle soruşturma yürütülüyor.

2012-2019 yılları arasında Yunanistan'ın neo-Nazi Altın Şafak Partisi'nden AP milletvekilliğine seçilen Lagos, bu partiden istifa ettikten sonra 2019'da kendi kurduğu "E. La. Syn" Partisi'nin (Milli Halk Vicdanı) genel başkanı.

YUNANİSTAN'DA İKİ KEZ TUTUKLANDI
AP'de ise bağımsız milletvekili olarak görev yapan ırkçı Lagos'un, Altın Şafak Partisi üyesi olduğu yıllardaki faaliyetleri nedeniyle Yunanistan'da iki kez tutuklandığı belirtiliyor.

Yunanistan'daki terörle mücadele birimince gözaltına alınan Lagos'un, 2019'da, 2013'te işlediği saldırı suçundan dolayı da 8 ay hapis cezasına mahkum edildiği vurgulanıyor.

Lagos'un 2013'te Atina'da öldürülen faşizm karşıtı müzisyen Pavlos Fissas davasında da ismi geçiyor.

   IRKÇI SALDIRI SUÇLAMALARIYLA YARGILANIYOR
   Altın Şafak Partisi'nin lideri Nikos Mihaloliakos ve aralarında Lagos ile başka milletvekillerinin de bulunduğu 69 sanık, Yunanistan Kamu Düzeni Bakanlığının talimatıyla başlatılan soruşturma sonucunda suç örgütü yönetme ve örgüte üye olmayla ırkçı saldırı suçlamalarıyla 2013'ten beri yargılanıyor.

   Lagos, geçmişte aynı zamanda şantaj, haraç toplama, kadın ticareti, çek senet tahsilatı ve ruhsatsız silah kullanmakla da suçlanmıştı.

   AP UYARMAKLA YETİNDİ
   Avrupa Parlamentosu (AP), Genel Kurulda Türk bayrağını yırtan Yunan milletvekili Loannis Lagos'un, oturum başkanı tarafından "uyarıldığını" bildirdi.

   AP Sözcülüğü Vekili Delphine Colard, Lagos'un eylemi üzerine herhangi bir işlem başlatılıp başlatılmayacağına ilişkin sorusuna, "Oturum başkanı, söz konusu kişinin davranışının kabul edilemez ve kurallara aykırı olduğunu açıkça ifade etti." karşılığını vererek, detaylı şekilde AP oturumlarının kurallarını anlatan bir mesaj iletti.

   Colard, "Bu çerçevede milletvekilinin AP oturum kurallarını açıkça ihlal ettiği görülüyor. Herhangi bir cezai süreç başlatılacak mı?" sorusu üzerine de süreçle ilgili gelişme olması durumunda bilgi vereceğini aktardı.