Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 15.01.2020 00:06
  • Son Güncelleme: 15.01.2020 01:04

Son dakika: 'da darbeci Hafter i bozdu!

Son dakika haberine göre ’da darbeci Hafter yanlısı Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, "in sona erdiğini, savaşın devam edeceğini" duyurdu.

'daki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter yanlısı Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, "ateşkesin sona erdiğini ve savaşın devam edeceğini" duyurdu.

Libya merkezli yerel bir televizyona konuşan Salih, Türkiye ve Rusya'nın 12 Ocak'ta yerel saatle 00.00'da hayata geçmek üzere yaptığı çağrısına "Rusya Devlet Başkası Vladimir Putin'e saygılarından" dolayı olumlu yanıt verdiklerini söyledi.SAVAŞ DEVAM EDECEK
Salih, açıklamasında "ateşkesin kendileri için sona erdiğini savaşın devam edeceğini" kaydetti.

Trablus'taki çatışmalarda başarı elde edememelerine dair ise Salih, "Türkiye'nin müdahalesi Trablus'un geri alınması savaşında sonuç elde etmemizi geciktirdi." ifadelerini kullandı.

Başkent Trablus'ta henüz sıcak çatışmaların başladığına dair bir iz görülmediği bildirildi.

DARBECİ HAFTER MOSKOVA'DAN KAÇTI
Türkiye ve Rusya'nın öncülüğünde ilan edilen ateşkesi kalıcı hale getirmek üzere Moskova'da toplanan zirvede, taraflar dün akşam bir ateşkes metninde uzlaşmıştı. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan ve Türkiye'nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayez el Sarrac, anlaşmaya imza koydu. Ancak masanın diğer tarafındaki isyancı general Hafter, anlaşmayı imzalamak için bu sabaha kadar süre istedi. Rusya, bu sabah Hafter'in imza atmadan Moskova'dan ayrıldığını açıkladı.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Rusya Savunma Bakanlığı, Hafter'in UMH ile anlaşmaya olumlu baktığını belirterek, yerel istişareler için 2 güne ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Peki ateşkes metninde hangi maddeler var:

1) 12 Ocak'ta yürürlüğe giren ateşkese koşulsuz olarak uyulması

2) Ateşkesin kalıcı olması için bütün saldırgan davranışlara son verilmesi ve askeri gerilimlerin azaltılması

3) İnsani yardımlara erişimin, teslimatının, depolanmasının ve dağıtımının sağlanması

4) Libya'daki BM destek misyonu tarafından öngörülen 5+5 askeri komisyonun üyelerinin belirlenmesi

5) Ulusal Diyalog Konferansı'na katılacak temsilcilerin belirlenmesi

6) Libya içi siyasi uzlaşı yöntemlerinin müzakereler yoluyla belirlenmesi

7) İlk çalışma grubunun toplantısının bu ay yapılması

kalan karakter 1000

Dulqarnein Dulqarnein

Libya iki eksenin kavgasi dogal olarak ,fakat TÜRKIYE 3.ncü eksen olarak DAIMI olarak var olacak icin bence bu meselede HER IKI EKSENE sunu demeliyiz: "aranizda kim kavganizda kazanirsa BIZIMLE anlasma zorunda bu nedenle TÜRKIYEMIZIN ALANINA ayak basmaya hayal bile etmeyin... isterseniz washingtonu moskovayi atom bombalarla vurun aranizda kavga ederken veya londa yada Pekin... ama Türkiyenin kapisina calmaya zorunda kalacaksin, bu nedenle TÜRKIYENIN yoluna tas komayai bile düsünmeyin... medeni bir uyari gibi görün." Sizce etiki bir mesaj olurmu? Türkiyemiz yeterki KARARLI yolunda yürüsün, EKONOMIK haritada daha cok yer almali Türkiye Libya, bakalim hangi eksen ne kadar tavizlerle kapimiza calacaklar, yarissinlar aralarinda, FAKAT Türkiyemiz sagduyuya davetinden vazgecmemeli kaosu istemeyen tek biz (Türkiye) variz bene..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.01.2020 00:23

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.