Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 02.06.2019 21:05
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 02.06.2019 21:11
ABONE OL

'yi karıştıran olay! ile arasında savaş gemisi krizi

'de savaş gemisi krizi yaşandı. ABD Başkanı Trump'ın seyahati sırasında geçen yıl vefat eden siyasi muhalifi 'in adını taşıyan savaş gemisinin Japonya'daki limanda isim kısmının kapatılması ile () arasında krize yol açtı.

Beyaz Saray ile Pentagon arasında kriz!

Başkanı 'ın seyahati sırasında geçen yıl vefat eden siyasi muhalifi 'in adını taşıyan savaş gemisinin Japonya'daki limanda isim kısmının kapatılması ile arasında krize yol açtı.

Geminin adının brandayla kapatılması olayından haberi olmadığını ifade eden Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın konuyla ilgili başlattığı incelemede, bu konuda talimatın 'dan verilmediği ortaya çıktı.

PENTAGON'DAN AÇIKLAMA
Pentagon Sözcüsü Yarbay Joe Buccino, yaptığı açıklamada, "Savunma Bakanlığı sunucusundan yapılan tüm elektronik posta ve doküman trafiğinin yanı sıra tüm resmi yazışmalarda yapılan detaylı inceleme, bu konunun (geminin adının kapatılması) Savunma Bakanlığı Ofisinden gelmediğini ortaya çıkardı." ifadelerini kullandı.

TALİMAT VERDİ
Buccino, konunun Beyaz Saray'a taşındığını belirterek, "Bakan Shanahan, 31 Mayıs'ta, Beyaz Saray Askeri Ofisi ile konuşması ve Savunma Bakanlığının siyasallaştırılmasına müsaade etmeyeceği emrini iletmesi için Özel Kalem Müdürüne talimat verdi." açıklamasında bulundu.

Trump tarafından asaleten Savunma Bakanlığına aday gösterilen Shanahan'ın, bu konu nedeniyle Senatodaki onay sürecinin hayli zorlu geçmesi bekleniyor.

Trump'ın Japonya seyahati sırasında McCain'in adını taşıyan savaş gemisi, Japonya'daki bir limanda demirliyken isminin üzeri gri bir brandayla örtülü olarak görüntülenmişti.

TRUMP: HABERİM YOK
ABD medyasının ABD'li yetkililere dayandırdığı haberlerde, Trump'a muhalefetiyle bilinen eski Arizona senatörünün adının, Trump'ın görmemesi için kapatıldığı ve söz konusu talebin Beyaz Saray'dan geldiği iddia edilmişti.

Trump, daha sonra Twitter hesabından yaptığı açıklamada konudan haberinin olmadığını belirtmişti.

Shanahan da olayın bilgisi dahilinde gerçekleşmediğini kaydetmişti.

Geminin ismini kapatma talimatının kim tarafından verildiği halen açıklığa kavuşmadı.