Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 06.09.2018 09:43
  • Son Güncelleme: 06.09.2018 09:51

Gazeteci 'dan 'ı çıldırtacak kitap

ABD'de 11 Eylül'de piyasaya çıkacak olan “Korku: ’da Trump” isimli kitapta 'ı çılgına çevirecek bilgilerin yer aldığı iddia edildi. Ulusal güvenlik için bazı belgelerin Trump'ın önünden çalındığını iddia eden kitapta Beyaz Saray içerisinde yaşanan birçok entrika da kaleme alındı.

Amerikan "Washington Post" gazetesinde bazı bölümleri kısmen yayımlanan ve kıdemli gazeteci Bob Woodward'un kaleme aldığı "Korku: Beyaz Saray'da Trump" adlı kitap, ülke kamuoyunda yeni tartışmaların kapısını araladı. ABD Başkanı Donald Trump ile ilgili önemli iddialara yer veren kitap büyük yankı uyandırdı.

ABD'de eski başkan Richard Nixon'ı istifaya götüren "Watergate" skandalını ortaya çıkaran kıdemli araştırmacı gazeteci Woodward'ın yazdığı kitapta yer alan ve en çok ses getiren iddialardan biri, Trump'ın, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın öldürülmesi yönünde istekte bulunması. Kitapta, Trump'ın 2017'deki kimyasal silah saldırısından sonra Esad için "Şu lanet katili öldürelim. İçeri girip bunların çoğunu öldürelim" dediği iddiasına yer verildi.

Trump'ın bunları Savunma Bakanı James Mattis'e söylediği ve Mattis'in de Başkan'a bununla "acilen ilgileneceğini" söylemesine karşın üst düzey yardımcısına "Bunların hiçbirini yapmayacağız. Çok daha ölçülü olacağız" dediği aktarıldı. Uluslararası güvenlik ekibinin de, sınırlı bir hava saldırısıyla Esad'ı kişisel olarak tehdit etmeyen bir plan geliştirildiği belirtiliyor.

Kitapta, Trump'ın Kuzey Kore ile yaşanan füze krizini ve ABD'nin Kuzey Kore'den atılabilecek bir füzeyi Alaska'dan saniyeler içinde tespit edebilecek istihbarat operasyonu dahil ABD'nin bölgedeki faaliyetlerini de ciddiye almadığı ve hükümetin kaynaklarını Kore Yarımadası için harcamasını sorguladığı yazıyor.

Mattis, Trump'a "Bunu, 3. Dünya Savaşı'nı önlemek için yapıyoruz" açıklaması yapsa da Trump'ın toplantıyı terk etmesiyle Mattis yakınlarına ABD Başkanı'nın 'algısının ortaokul öğrencisi gibi' olduğunu söyledi.

Trump ile danışmanları arasında birçok konuda ciddi uyumsuzluk ve koordinasyonsuzluk olduğu iddia edilen kitapta, Trump'ın eski Özel Kalem Müdürü Reince Priebus'a atfen, "Beyaz Saray'da birçok kişinin birbirine yırtıcı davrandığı" öne sürüldü.

Daha önce 8 ABD başkanı hakkında kitap yazan Woodward, kitabında ayrıca Beyaz Saray'da ulusal güvenlik kaygısıyla Trump'ın önünden belgelerin çalındığını, Başkan'ın dünya meseleleriyle ilgili bilgisizliği ve duyarsızlığının ulusal güvenlik ekibini de zora soktuğunu iddia etti. 448 sayfalık kitapta ayrıca, Trump'ın halen Adalet Bakanlığı görevini yürüten Jeff Sessions için "Zihinsel özürlü. Aptal bir Güneyli" ifadesini kullandığı öne sürülürken, Ticaret Bakanı Wilbur Ross'un yüzüne karşı "Sana güvenmiyorum, artık müzakerelerde yer almanı istemiyorum" dediği de yer aldı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.