Bugünkü
Takvim

Mesut Barzayi!

IKBY lideri Barzani, iyice köşeye sıkıştı! Irak Anayasa Mahkemesi’nin bağımsızlık referandumunu yok saymasını kabul edeceklerini açıkladı

Mesut Barzayi!
Mesut Barzani, tüm uyarılara kulaklarını tıkadı. Başına buyruk davrandı. Bağımsızlık ilan edeceklerini açıkladı. Irak merkezi hükümeti ise buna sert çıktı. Irak Anayasa Mahkemesi, geçtiğimiz günlerde anayasanın 1. ve ilgili diğer maddelerine ilişkin "ülkedeki bileşenlerin ayrılma hakkının bulunduğuna dair anayasada bir maddenin olmadığı" yönünde karar aldı. Barzani tüm bunlara rağmen 25 Eylül'de referandumu yaptı. Bu girişimin ardından Bağdat yönetimi peşmerge kontrolünde olan ihtilaflı bölgeleri geri almak üzere operasyon başlattı. Kerkük vilayetinin tamamını geri aldı. İyice köşeye sıkışan Barzani ise dün geri adım attı. Barzani, "Federal Mahkeme'nin anayasanın ilk maddesini şerhine saygı duyuyoruz" açıklamasını yaptı. Bu hamlelerin ardından gelen Barzani'nin anayasa mahkemesi kararını kabul etme açıklaması, referandumun artık IKBY nezdinde de yok hükmünde olduğunu ortaya koydu.
60 SANİYEDE SON 24 SAAT

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.