;

İsrailli bakan 'den skandal

İsrail'in aşırı sağcı Kültür Bakanı 'in, 70. Cannes Film Festivali'nin açılışında giydiği kıyafet, Müslümanların tepkisini çekti.

İsrailli kadın bakandan skandal elbise

Regev'in Filistinlilerin ve diğer Müslümanların kutsal duygularını tahrik edecek şekilde, üzerinde İsrail işgali altındaki kutsal şehrine ait panoramik bir fotoğrafın bulunduğu giysisi, sosyal medyada tepkilere neden oldu.

Fotoğrafın kolajları yapılarak gerçekleştirilen paylaşımlarda, nin Kudüs fotoğrafı bulunan bölümüne Batı Şeria'yı ikiye bölen duvarın resmi konularak, Filistinlilerin içinde bulunduğu izolasyona dikkat çekildi.

Başka bir kolajda ise Gazze şeridinin bombalanmasına ilişkin bir fotoğraf giysinin o kısmına konuldu.

Sosyal medyada İsrail'in Kudüs'ü işgalini eleştiren pek çok benzer fotoğraf paylaşım rekorları kırdı.

Sosyal medya kullanıcılarının Miri Regev'e tepki olarak paylaştıkları görseller şu şekilde:

Gelecek hafta İsrail'de Kudüs'ün işgalinin 50. yılı kutlamaları yapılacak.

KUDÜS'ÜN TARİHİ

Kudüs, 1516'dan itibaren 400 yıl boyunca Osmanlı himayesi altında kaldı. Osmanlı toprağı olan Filistin, 16 Mayıs 1916'da İngiltere ile Fransa arasında yapılan ve Ortadoğu'nun paylaşılmasını öngören gizli Sykes-Picot Anlaşması ile İngiltere'ye verildi.

İngiltere, Filistin'de bir Yahudi devleti kurulmasını öngören Balfour Deklarasyonu'nu (1917) yayımladı. Deklarasyona göre diasporada yaşayan Yahudiler, Filistin'e göç etmeye başladı. Yahudilerin Filistin'e gelmesiyle Araplar ile Yahudiler arasında sorunlar başladı. İki halk arasındaki çatışmaların büyümesi üzerine Birleşmiş Milletler (BM) soruna el attı.

BM, 29 Kasım 1947 tarih ve 181 sayılı kararıyla Filistin'in, uluslararası rejim ile yönetilmesini kabul etti. Bu karara göre Kudüs, statüsü ayrı ve kimseye ait olmayan, BM tarafından yönetilecek uluslararası bir şehir olarak belirlendi.

Kudüs, İsrail'in kurulduğu 1948 yılından sonra yavaş yavaş işgal edildi. İsrail, 1967 Arap-İsrail Savaşı ile Kudüs'ü tamamen işgal etti. BM Güvenlik Konseyi 1968 tarih ve 252 sayılı kararıyla İsrail'in Kudüs'ün statüsünü değiştirmek için attığı adımları "geçersiz" ve "yasadışı" ilan etti.

Etiketler: , ,
  • 18 Mayıs 2017, Perşembe 23:13

kalan karakter 1000

memo memo

ALLAH in lanetledigi tek millet yahudi milletidir

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 19.05.2017 16:10
hasan diktaş hasan diktaş

MİRİ REGEV GERCEKLERİ ÖĞRENMESİ İCİN BENİMLE YAŞAMASI LAZIM ONA TEK TEK YANISLARINI ÖĞRETİRİM GERCEGI ANLAMASI UZUN SURMEZ FİLİSTİNLİLERİN HER KONUDA HAKLI OLDUGUNU ANLAR.................

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 19.05.2017 05:54
hasan diktaş hasan diktaş

TERORİST DEVLET İSRAİL COCUK BAYAN KATILLERİ

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 19.05.2017 05:45
Semih Semih

Aklın tükendiği nokta. İnsandan akılı eksiltiğin zaman geriye ne kalır? İnsan güzel doğar insana dair güzellikleri yok ettiğin zaman geriye ne kalır? Helak olmayı bekleyen bir topluluk kalır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 19.05.2017 00:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.