Bugünkü
Takvim

AB Konseyi başkanı haddini aştı

Avrupa Konseyi Başkanı Tusk "Türkiye AB'den daha rahat seyahat vizesi almak gibi tavizler istiyorsa Avrupa'ya gelen mülteci akışını azaltmalı" diyerek haddini aştı.

  • Dünya
  • 14.10.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 14.10.2015 11:18
ABONE OL
AB Konseyi başkanı haddini aştı
Dünya en büyük mülteci krizlerinden birine şahit olurken, ülkeler de insanlık sınavını veriyor. 9 ayda sadece 700 bin mülteciye kapısını açan 25 ülkeden oluşan Avrupa Birliği, tek başına 2 milyondan fazla mülteciyi ağırlayan Türkiye ile çirkin bir pazarlık yapmaya kalkıştı.

"VİZESİZ SEYAHAT İSTİYORSA MÜLTECİLERİ DURDURSUN"

, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nden (AB) daha rahat seyahat vizesi almak gibi tavizler istiyorsa Avrupa'ya gelen mülteci akışını azaltmayı başarması gerektiğini savundu.

AB liderlerine bir mektup yazan Tusk, mülteci krizi konusunda Türkiye ile görüşmelere başlandığını hatırlattı. AB yetkilileri Türkiye'nin görüşmelerde vizelerden muafiyetin artması, daha fazla AB fonu ve birliğe katılım görüşmelerinde ilerleme istediğini belirtiyorlar.

VİZE ANLAŞMASINA 'TAVİZ' YAKIŞTIRMASI
Tusk, üst düzey Avrupa Komisyonu yetkililerinin Ankara'ya yapacağı ziyaret öncesinde yazdığı mektupta "Türkiye ile bir anlaşma ancak mülteci akışını durdurması durumunda mantıklı olur. Verilecek tavizler ancak bu hedefe ulaşıldığında akla yatkın olur" dedi.
Türkiye'yi geçtiğimiz ay ziyaret eden ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı Brüksel ziyaretinde ağırlayan eski Polonya Başbakanı Tusk, Avrupa Komisyonu tarafından yapılan öneriler hakkında birlik içerisinde oybirliğine ulaşmaya çalışıyor.

'UZUN SOLUKLU' BİR GİRİŞİM
Tusk, milyonlarca Suriyeli mülteciyi barındıran Ortadoğu ülkeleriyle daha çok işbirliği yapmanın "uzun soluklu" bir girişim olabileceği uyarısını yaparken, güvenli bölge çağrısı yapan Türkiye'nin isteklerinin aksine Rusya'nın bölgede başlattığı askeri operasyonun bölgedeki karışıklıkları artırdığına da dikkat çekti.

kalan karakter 1000

korayhan korayhan

ben rusyaya abd ve avrupadan daha çok güveniyorum bu avrupa ve abd ne derse yalan inanmıyorum açalım tüm sınır kapılarını gidiş serbes dönüş yasak olacak ama şeklinde yapalım doğuyuda açalım gidiş serbest gelen olmasın

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 15.10.2015 19:43
tufanozturk tufanozturk

sayın başbakanım ; bizler avrupaya falan gitmek istemiyoruz, ticaret yapmak için gidenleri zaten el üstünde içeri alıyorlar, açık sınırları, çekin sahil korumaları giden gitsin avrupaya, el mi yaman bizmi görelim, 1 haftaya kalmaz kapımızda köpek olurlar, artık bunları yapmalıyız, herkese anladığı dilden konuşmak gerekmiyormu ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 14.10.2015 19:41
ERMAN ERMAN

ya bunlara hicc bir ssekilde guvenilmemeli.iki yuz yuzluluk,yuzsuzlukk kivirmak bunlarin DNA sinda var,

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 14.10.2015 19:11
misafir misafir

ne yapsın....yılan kaçmış.çıkarmak için leylek arıyor ama leyleklerde gitti.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 14.10.2015 19:00
Ahmet Ahmet

Iste avrupa bu. Ama türkler görmek istemiorlar yada görmüyorlar. Yahu avrupada yasiyorum ve görüyorum türklerden ne kadar nefret edildigini eger ellerinde firsat olsa bir kasik suda bogacaklarini ama bazi saftirikler türkiyeye kendini korudugu icin düsman kesiliyorlar bindikleri dali kesiyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 14.10.2015 18:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.