Bugünkü
Takvim

'dan için tarihi karar!

parlamentosunun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde, "'in devlet olarak tanınmasını" teşvik etme çağrısının yapıldığı iki ayrı önerge kabul edildi.

  • Dünya
  • 27.02.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 28.02.2015 02:11
ABONE OL
İtalya'dan Filistin için tarihi karar!
Temsilciler Meclisi Genel Kurul gündemine iktidarın büyük ortağı Demokrat Parti tarafından getirilen ve "Meşru Devleti'nin endişelerini ve çıkarlarını dikkate alarak, 1967 öncesi sınırları dahilinde, ortak başkenti Kudüs olan demokratik ve egemen Devleti'nin tanınmasının teşvik edilmesini" kapsayan önerge, 45'e karşı 300 oyla onaylandı.

Meclis'te yapılan bir diğer oylamayla da koalisyon hükümetine destek veren Halk Hareketi ve Sivil Seçim İttifakı'nın sunduğu "El Fetih ve Hamas arasında yoğun bir politika izlenerek İsrail Devleti'nin tanınması, şiddetin tamamen terk edilmesi ve Filistin'in devlet olarak tanınması için gerekli koşulların sağlanması" çağrısı yapan önerge de 84'e karşı 237 oyla kabul edildi.

Çift kanatlı parlamenter sistemin alt kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen önergelerin hükümete çağrı niteliğinde olduğu ve herhangi bir bağlayıcılığı olmadığı belirtildi.

Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, mecliste önergelerin kabul edilmesinin ardından yaptığı konuşmada, "Filistinlilerin kendi devletlerine sahip olma hakkı ve İsrail'in kendi meşru varlığını kaldırmak isteyenler karşısında güven içinde yaşama hakkı var. Bu çerçevede hükümet, Filistin Hükümeti'nin tanınmasını ve taraflar arasında müzakerelerin yeniden başlaması için gerekli çabaların yapılmasını olumlu değerlendiriyor" dedi.

- İsrail önergelerde "tanıma" olmamasından memnun

Temsilciler Meclisi'nin aldığı karara ilişkin İsrail'in Roma Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, "İtalyan parlamentosunun, İsraillilerle Filistinliler arasında barışa ulaşmak için iki devletli çözüm temelinde müzakereleri desteklemesi ve Filistin'i devlet olarak tanımama tercihini olumlu karşılıyoruz" denildi.

Büyükelçilik açıklamasında, "Çözüme, mecliste kabul edilen önergelerde de yazdığı üzere müzakereler aracılığıyla ulaşılabilir" ifadesi kullanıldı.

İtalya Temsilciler Meclisi'nde bugün kabul edilen iki önerge öncesinde geçen hafta Demokrat Partili milletvekilleri, hükümete doğrudan Filistin'in devlet olarak tanınması yönünde çağrı yapan bir önergeyi meclis gündemine taşımış, bu durum İsrail'in Roma Büyükelçiliği'nin tepkisini çekmişti.

Avrupa Parlamentosu'nun Filistin'in devlet olarak tanınmasını "müzakerelerle bağlantılı olarak" destekleyen karar tasarısını kabul etmesinin sonrasında AB ülkelerinden İngiltere, Fransa, İspanya ve İrlanda parlamentolarından hükümetlerin Filistin'in tanımasına yönelik tavsiye kararları çıkmıştı. İsveç ise Filistin'i devlet olarak tanımıştı.

AB üyesiyken Filistin'i tanıyan ilk ülke İsveç'e ek olarak Polonya, Romanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Güney Kıbrıs Rum yönetimi ve Malta tanıma kararlarını üye olmadan önce hayata geçirmişti.

kalan karakter 1000

abdullah tanrikulu abdullah tanrikulu

bu gidisle mossad fransadaki oyunun aynisini yapar herhalde italyanin uyanik olmasi lazim..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 28.02.2015 15:18
hatun hatun

herhalde israilin disi eskisi Kadar kesmiyor baksaniza tek tek tanimaya basladilar yada gene bir oyun oynaniyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 27.02.2015 22:11
real real

cok sevindirici bir haber ama italya bir saldiriya hazir olsun derim

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır2
cevapla 27.02.2015 21:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.