Bugünkü
Takvim

dünya basınında!

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin düzenlediği "" dünya basınında geniş yer bulmaya devam ediyor...

  • Dünya
  • 23.02.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 23.02.2015 21:17
ABONE OL
Şah Fırat operasyonu dünya basınında!
Türkiye'nin Suriye topraklarına girerek, Süleyman Şah Saygı Karakolu'na yaptığı İngiliz gazetelerinde geniş yer aldı.

INDEPENDENT: OSMANLI OPERASYONU
The Independent, "Osmanlı Operasyonu" başlığı ile verdiği haberde operasyon ve Süleyman Şah hakkında detaylı bilgilere yer verdi.

The Telegraph da haberi "Türkiye kutsal türbeyi kurtarmak için Suriye'ye asker gönderdi" başlığı ile verdi.

GUARDIAN: TÜRK KUVVETLERİ SURİYE'YE GİRDİ
Guardian gazetesi ise operasyonu, "Türk kuvvetleri türbeyi IŞİD'den koruyan askerleri kurtarmak için Suriye'ye girdi" başlığı ile aktardı. Ankara'nın operasyonda bölgedeki Kürtlerle işbirliği yaptığını iddia eden Guardian, operasyonun Kürtlerin kontrolünde olan Kobani'den geçilerek yapıldığını ifade etti.

THE TIMES: EN BÜYÜK KARA HAREKATI
The Times gazetesi ise operasyonun Suriye'de iç savaş başladığı günden bu yana yabancı bir ülkenin gerçekleştirdiği en büyük kara harekatı olduğunu yazdı. Gazete haberde operasyonun detaylarına da yer verdi.

FINANCIAL TIMES: EN BÜYÜK MÜDAHALE
Financial Times gazetesi ise Türkiye'nin Suriye'ye en büyük müdahalesini bu operasyonla gerçekleştirdiğini ifade etti.

Gazete bu operasyonun, Ocak ayında İstanbul'da yaşanan intihar saldırısının ve ülkedeki diplomatik misyonların hedef haline geldiğine dair uyarıların ardından yaşanan endişelerin yansıması olabileceğini yazdı.

ARAP BASINI
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin düzenlediği "Şah Fırat Operasyonu" Arap basınında da yankı bulmaya devam ediyor.

Lübnan'da yayımlanan En-Nehar gazetesinin "Suriye'nin kuzeyinde Türk gücünün gösterisi... 572 asker, Osmanlıların dedesinin naaşını nakletti" başlıklı haberinde, Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nun yerinin değiştirilmesine ilişkin "Suriye'deki iç savaşın başladığı tarihten bu yana, Türkiye'nin 572 asker, 100'e yakın tank, zırhlı araç ve savaş uçağıyla en büyük kara operasyonu" değerlendirilmesi yapıldı.

Müstakbel gazetesi de "Türkiye'den büyük bir gücün Suriye topraklarına girdiğini ve Süleyman Şah Türbesi'ndeki emanetler ile askerlerin çatışma çıkmadan nakledildiğini" belirtti.

Suudi Arabistan'a yakınlığıyla bilinen El-Liva gazetesi, haberi "Süleyman Şah türbesinin nakledilmesi, Suriye-Türkiye çatışmasını derinleştiriyor" şeklinde verdi.

Kuveyt'te yayımlanan El-Kabs gazetesi ise söz konusu operasyonun, Türkiye ve ABD arasında imzalanan Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat mutabakatının ardından yapıldığı kaydedilerek "operasyonla birlikte Türkiye'nin Suriye krizine ilişkin izlediği stratejide bir değişim olup olmadığı yönünde soru işaretlerinin oluştuğu" ifade edildi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.