Bugünkü
Takvim

32 ülkeden başvurusu

gemisi ile Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin verdiği 'Savaş suçu değil' kararı gemide öldürülenlerin yakınları ile yaralanan 32 ülkeden temyize gitti. Buradaki davaya geminin bağlı bulunduğu Komor Adaları da müdahil oldu. Türkiye'de açılan davanın 10 Mart'ta İstanbul 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde sonuçlanması bekleniyor.

  • Dünya
  • 23.02.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 23.02.2015 11:51
ABONE OL
32 ülkeden Mavi Marmara başvurusu
Uluslararası sularla 5 yıl önce meydana gelen olayda gemisinde İsrail askerlerince öldürülen lise öğrencisi en genç aktivist Furkan Doğan'ın babası Yrd.Doç.Dr. Ahmet Doğan, Hollanda Lahey'de bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin İsral'in suç işlediğini kabul ettiği halde bunu savaş suçu olarak görmediği yolunda verdiği kararı temyiz ettiklerini söyledi. Doğan, bu konu ile ilgili şöyle konuştu:

"Uluslararası Ceza Mahkemesi, bizim ve geminin bayrağını taşıdığı ve kayıtlı olduğu Komor Adaları'nın da başvurusunu, 32 ülkeden 600'e yakından aktivist ile yakınınlarının başvurusunu işleme koyup, İsrail'in Mavi Marmara saldırısında insanlık suçu işlediğini ve Mavi Marmara'daki insanlara çok aşırı bir işkence edecek şekilde insanlık suçu işlediğini kabul etti. Ancak, ölü sayısı az olduğu için baskını 'Savaş suçu' olarak görmek yerine, bu davanın yerel mahkemelerde görülmesi yönünde bir karar verdi. Yani, Mavi Marmara'da yer alan yolcuların ülkelerinde dava açımasını kararlaştırdı. Bizim olayın ardından açtığımız dava, İstanbul'da devam ediyor, 10 Mart'ta da duruşması var. İstanbul'daki mahkeme, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin aldığı bu karardan sonra çok daha önemli hale geldi. Avukatlarımız, 15 gün önce Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin aldığı karara itiraz etti ve temyize gittik. Uluslarası Ceza Mahkemesi, İsrail'in insanlık suçu işlediğini kabul ettiği için davaya da bakmaya devam etmesi gerektiği görüşündeyiz. 'İsrail, Mavi Marmara baskınıyla insanlık suçu işlemiştir, davaya bakmaya devam etmeniz gerekir' dedik. Çünkü Uluslararası Ceza Mahkemesi, asli olarak insanlık suçlarına bakıyor. Mavi Marmara baskınında ölü sayısı az olduğu için böyle bir karara gitti. Ama, gerekçeleri hiç makul değil. İnsanlık suçu işlenmişse, bu mahkemenin görev alanına girmektedir. Bu kararı temyiz ettik ve bunun sonucunu bekliyoruz."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.