Bugünkü
Takvim

le bombalıyor bir de dalga geçiyor

Ordusu halkı bombalarken BBC'ye konuşan Esad, binlerce sivilin ölümüne neden olan bombaları hakkında gülerek "Varil ya da tencere bombası kullanmıyoruz" dedi

ABONE OL
Varille bombalıyor bir de dalga geçiyor
Ülkesinde 4'üncü yılını tamamlamak üzere olan iç savaşta en az 210 bin kişinin ölümünden ve 10 milyondan fazla kişinin evsiz kalmasından sorumlu tutulan lideri , İngiliz hükümetine bağlı BBC kanalına konuştu. Suriye'nin başkenti Şam'da 8 Şubat'ta gerçekleştirilen mülakatta Esad'ın oldukça rahat olduğu görüldü. Dün yayımlanan röportajda Esad'ın bombaları hakkında söyledikleri büyük tepki çekti. Esad, varil bombası kullandıkları yönündeki iddialar için "çocuksu hikayeler" dedi. Hatta kahkaha atarak, "Ordumuzu biliyorum Kurşun, füze ve bomba kullanıyorlar. Varil bombası ya da tencere kullandıklarını duymadım" dedi Suriye ordusunun klor gazı kullandığı iddialarını reddeden Esad, "Hedef gözetmeyen silah yoktur. Ateş ederken nişan alırsınız. Nişan alırken, sivilleri korumak için teröristleri hedef alırsınız. Savaştan söz ediyorsanız, kayıplar olur. Ölü ya da yaralı olmadan savaş olmaz" dedi. İnsan hakları örgütleri uzun süredir Esad rejiminin hedef gözetmeksizin varil bombaları kullandığını söylüyor. Binlerce sivilin ölümüne neden olan varil bombaları Suriye'de helikopterlerden atılıyor. Sadece rejimin elinde helikopter olduğuna dikkat çeken uzmanlar, sivillerin ölümünden Esad rejimini sorumlu tutuyor. Esad, ABD liderliğinde IŞİD'e karşı kurulan ve 60'a yakın ülkenin yer aldığı koalisyona katılmayacaklarını da belirtti. IŞİD konusunda diğer ülkelerle işbirliği yapmaya karşı olmadıklarını söyleyen Esad, "Ancak ABD'li yetkililerle görüşmeyeceğiz" dedi. Koalisyon güçlerinin hava saldırılarının kendi işlerine yaradığını söyleyen Esad, ABD'nin IŞİD'e karşı ılımlı bir muhalif gücü oluşturma çabalarını "boş hayal" olarak niteledi.

'KOALİSYON TARAFINDAN BİLGİLENDİRİLİYORUZ'
Beşar
Esad, ABD ve Arap ülkelerine ait savaş uçaklarının Suriye'deki sortileri konusunda, Irak gibi üçüncü ülkeler aracılığıyla kendilerine bilgi geldiğini belirtti, "Aramızda diyalog yok. Sadece bilgi var" diyen Esad, "Bunlar da taktiksel bilgiler değil" dedi. Esad, uluslararası camianın sahadaki Suriye askerleriyle düzgün bir işbirliği geliştirmemesi halinde IŞİD'in yenilemeyeceğini söyledi. ABD, 23 Eylül'den bu yana Suriye'deki IŞİD üslerine yönelik hava saldırıları düzenliyor. ABD'li yetkililer operasyonların başından bu yana Şam rejimi ile işbirliği olmayacağını söylemişti.

kalan karakter 1000

abdullah tanrikulu abdullah tanrikulu

bu fesat a haysiyetsiz den baska bir kelime bulamiyorum..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.02.2015 23:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.