Bugünkü
Takvim

Saddam'ın idam ipine 7 milyon dolar

Irak'ın devrik diktatörü 'in idamında kullanılan urgana talip arttı. Teklif edilen en son fiyat, 7 milyon dolara ulaştı

ABONE OL
Saddam'ın idam ipine 7 milyon dolar
ABD öncülüğündeki uluslararası güçlerin Irak'ı işgalinin ardından 2006'da asılan devrik diktatör Saddam Hüseyin'in boğazına geçirilen urgan 'açık artırmaya çıktı. Iraklı eski bakan ve milletvekili Muvaffak Rubai'nin başkent Bağdat'ın Kazimiye Mahallesi'ndeki evinde muhafaza ettiği urgana Kuveyt, İsrail ve İran'dan talipler var. Fiyatın 7 milyon dolara kadar çıktığını söyleyen Rubai, "İki Kuveytli iş adamı, İsrailli zengin bir koleksiyoner aile ve İranlı dini bir vakıf kurumu, urganı satın almak için teklifte bulundu. Fiyat 7 milyon dolara kadar yükseldi, ama ben daha fazla para teklif edenlerin çıkacağını düşünüyorum ve şimdilik satmıyorum" dedi. rejimi tarafından yurtdışına sürgüne gönderildikten sonra, ABD işgaliyle birlikte Irak'a dönen Muvaffak Rubai, diktatörün asılmasına tanıklık eden az sayıda isimden biri olarak biliniyor. Şii asıllı Rubai, Saddam'ın son anlarında herhangi bir pişmanlık belirtisi göstermediğini de belirterek, "Asıldığı ipi, saraylarından birinde bulunan büstünün boynuna geçirdim, tam yerini buldu. İpten kurtulmasına fırsat vermedim" şeklinde konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.