Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 30.05.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.05.2013 23:22
ABONE OL

tehdit etti!

Hizbullah'ın resmi televizyonu olarak bilinen El Manar kanalına konuşan Suriye Devlet Başkanı tehdit dolu açıklamalara imza attı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, Hizbulah'a yakınlığı ile bilinen Al Manar TV'ye röportaj verdi.

Esed, Suriye'de devam eden iç savaşın seyri hakkında bilgi verirken, direkt olarak ilk defa bir ülkeyi taraf olarak suçladı. Esed, Lübnan sınırında resmen İsrail'le savaştıklarını belirtip İsrail'i tehdit etti.

Lübnan sınırına yakın El - Kuseyr şehrinde şiddetlenen çatışmalara değinen Esed, Suriye Ordusu'nun Şam ile deniz bağlantısı kurup olası bir Alevi Devleti kurulma planını açıkça reddetti.

Bu iddaların asılsız olduğunu belirten Esed, çatışmaların El Kuseyr şehrinde yoğunlaşmasının sebebinin İsrail olduğunu öne sürdü

Hizbullah'ın neden çatışmalara dahil olduğunu açıklayan Esed, İsrail'in Suriye'de ve Lübnan'da ajanlık yaparak muhaliflere karşı direnişi kırmaya çalıştığını ve hem Lübnan'a hem de Suriye'ye saldırılar düzenlediğini belirtti.

İsrail'in, Suriye'nin iletişim sistemlerini sabote etmeye çalıştığını hatırlatan Esed, Hizbullah ile aynı düşmana karşı savaştıklarını, bu yüzden Hizbullah'ın da savaşın içine çekilmek zorunda kaldığını söyledi.

Esed, Suriye ordusunun savaş nerde olursa olsun asla kaçmayacağını söyleyerek İsrail'e karşı mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.

İsrail'in herhangi bir saldırısı halinde aynı şekilde karşılık vereceklerini belirten Esed dolaylı yoldan Türkiye'yi de tehdit etti.

Düşman'ın nereden gelirse gelsin savaşacaklarını yineleyen Esed, düşmanın kuzeyden gelmesi halinde de cevap vereceklerini kaydederek kuzey komşusu Türkiye'ye göndermede bulundu.