Bugünkü
Takvim

'dan yine siyah duman çıktı

'da ler ikinci turda da yı seçemedi.

  • Dünya
  • 13.03.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 13.03.2013 14:05
ABONE OL
Bacadan siyah duman çıktı
Katolik aleminin ruhani liderini belirlemek için ilk kez dün öğleden sonra Sistine Şapeli'ne toplanan lerin, ilk günkü ilk oylamasından 'nın seçilemediği, şapelin bacasından çıkan siyah dumandan anlaşılmıştı.

Konklav'ın ikinci gününe Paolina Şapeli'nde ayin yaparak başlayan kardinaller, yerel saatle 09.30'da (TSİ 10.30) yeniden Sistine Şapeli'ne girerek, oylamaya geçti.

Papa 2. oturumda da seçilemedi. Bacadan yine siyah duman yükseldi.

geleneklerine göre, Kardinallerin oylarını yazdıkları kağıtların yakılmasıyla Sistine Şapeli'nin bacasından çıkan siyah duman; Papa seçiminin sonuçlanmadığı anlamına gelirken, bir kimyasal madde eklenerek elde edilen beyaz dumanın bacadan çıkması durumunda, yeni Papa'nın seçildiği dünyaya müjdeleniyor. Papalık seçiminde, Papa seçilebilmek için adayın, Kardinallerin oylarından 3'te 2'sini yani 77'sinin oyunu alması gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.