Bugünkü
Takvim

Newton, yeniden doğdu

ABONE OL
Newton, yeniden doğdu
Dünyanın en saygın fizikçisi 'un 300 yıl önce ortaya attığı matematik problemini, 22 yaşındaki Hint asıllı çözdü. Ray, önce Newton tarafından 17'nci yüzyılda ortaya atılan, "Yerçekimi ve belirli hava şartları altında fırlatılan bir cismin rotasını" hesapladı. Diğer problem ise 19'uncu yüzyılda ortaya atılan ve yine benzer şartlar altında fırlatılan cismin duvara çarpması halinde nasıl yön değiştireceğiyle ilgiliydi. IQ'sü 192 olan Hindistan doğumlu genç, problemi bir okul projesini hazırlarken çözdü. Alman medyasının dahi ilan ettiği Ray'e çalışmalarından dolayı bir araştırma ödülü de verildi.

NEWTON KİMDİR?
İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, filozof, ilahiyatçı. 1687'de yayımlanan kitabı Philosophie Naturalis Principia Mathematica, klasik mekaniğin temelini yaratmıştır ve tarihte en önemli bilimsel kitaplardan biridir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.