Bugünkü
Takvim

Rusya: İran'a askeri müdahale işareti aldık

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Riabkov bir kısım ülkelerin İran'a askeri müdahale yönünde pozisyonlarını değiştirmeleri ile yakından ilgili olduklarını söyledi.

  • Dünya
  • 21.05.2012 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 21.05.2012 11:53
ABONE OL
Rusya: İran'a askeri müdahale işareti aldık
Riabkov kriz nedeni ile petrol varil fiyatlarının ani bir şekilde artması ve 200 dolarları görme ihtimalinin de kendilerini memnun etmeyeceğini ifade etti.

"Biz İran nükleer sorununun askeri müdahale yolu ile çözme çabaları alternatifinin gerçekçi olduğunu düşünüyoruz. Kamu ve özel kanallarımızdan bu yönde işaretler aldık" ifadesi kullanan Riabkov, bazı başkentlerin bu alternatifi şimdi daha ağırlıklı düşünmeye başladıklarını iddia etti.

Askeri çözüm planının uygulanması durumunda bunun bir çok ülkenin güvenliğini de tehlikeye sokacağı uyarısı yapan Rus yetkili, "Küresel ekonomi açısından da bunun sonuçları olacak. Hidrokarbon ürünlerde ani bir fiyat artışı olabilir" dedi.

"Rusya aniden fırlayacak petrol fiyatları ile ilgili değil" tespitinde bulunan Riabkov, "Bu çok basit. Bazıları Moskova'nın pozisyonunu çarpıtmak istiyor ve petrol varil fiyatlarının 200 dolara çıkacağı hayalleri görüyor. Bu tamamı ile yanlış" eleştirisi getirdi.

Petrol fiyatlarında ani yükselmenin küresel ekonomiyi etkileyeceğini ve sonunda da talebin azalacağını ve enerji fiyatlarında doğal olarak düşüşün kaçınılmaz olacağını kaydeden Rusya Bakan Yardımcısı, "Bu durumda kısa vadede elde edilen kazancın çok daha fazlası kaybedilebilir. İstikrarsızlıkla oluşan psikolojik artışlardan kaçınmamız gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Riabkov, tedarikçi ve tüketiciler açısından mantıklı fiyatlarda istikrarlı talebin kendileri için her zaman tercih konusu olduğunu vurguladı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.