Bugünkü
Takvim

Paris'te sokakta namaz sona eriyor

Fransa'nın başkenti Paris'te Müslümanların ibadet yeri eksikliği yüzünden sokakta namaz kılma çilesi sona eriyor.

  • Dünya
  • 15.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 15.09.2011 14:02
ABONE OL
Paris'te sokakta namaz sona eriyor
Paris'in 18. bölgesinde iki caminin yetkilileri ile valilik, yeni bir ibadet yeri kullanımı olarak verilen binanın kira sözleşmesine imza attı.

Paris Camisi Başmüftüsü Halil Ebubekir, bu cumadan itibaren Müslümanların, yeni tutulan binada ibadetlerini yerine getirebileceklerini açıkladı.

''Müslümanların sokakta namaz kılma sorunlarının artık giderildiğini'' belirten Ebubekir, ''Müslüman kardeşlerimizin dini vecibelerini daha onurlu koşullarda yerine getirmesinden büyük memnunluk duyuyorum'' dedi.

İçişleri Bakanı Claude Gueant, dün basına yaptığı açıklamada, Müslüman vatandaşların ibadet yeri sorununu çözmek için, devlete ait 2 bin metrekare olan binanın yılda 30 bin avro kira karşılığı 2014 yılına kadar kiralandığını açıklamıştı.

Fransız Bakan, Paris'te sokakta namaz kılma sorununu giderdikleri ancak Marsilya ve Nice'de bu sorunun devam ettiğini söylemişti.

Bakanlık tarafından yayımlanan bir genelgeyle, perşembe gününden itibaren ülkede sokakta ibadete yasak getiriliyor.

Fransa'da çoğu kuzey Afrikalı 5 milyondan fazla Müslüman yaşıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.