Bugünkü
Takvim

Demir Yumruk harabeleri

'ta 'nin mimarı halk, devrik lider Bin Ali'nin villalarını talan etti. İsyancılar, bir zamanlar önünden bile geçemedikleri görkemli yapılara girip, Demir Yumruk'tan öç aldı

ABONE OL
Demir Yumruk harabeleri
halkı, Bin Ali'nin ardından, devrik liderin gayrimenkullerini de devirdi! "" adı verilen ayaklanma, ülkeyi 23 yıldır "Demir Yumruk" siyasetiyle yöneten Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali'nin hakimiyetini bitirdi. Bin Ali, Arabistan'a sığınırken, eşi Leyla Trabelsi Kanada'ya gitti. Halen Tunus'ta Bin Ali'nin ailesinden 33 kişinin gözaltında olduğu öğrenilirken, yeni kurulan Milli Birlik Hükümeti'nde Bin Ali'nin eski adamlarının bulunmasına karşı yürütülen protestolar dün de devam etti.
İsyancılar, Bin Ali ve ailesinin lüks villarını yağmaladı. Milyonlarca dolarlık villalardan geriye harebe yığını kaldı. Villaların önünden bile geçemeyen halk, yağmadan sonra parıltısını yitiren yapılara girip, geçmişin acısını çıkarttı. Ortaya çıkan görüntüler ise Bin Ali'nin bölgede tozunun bile kalmasının istenmediğini gözler önüne serdi.

Mum yakarak ölüleri andılar
Hükümet karşıtı gösterilerin devam ettiği Tunus'ta, çatışmalarda ölenler, mum yakılarak anıldı. Göstericilerin arasında sendika üyesi olmak istediklerini söyleyen polislerin de olması dikkat çekti.
Arnavutluk

Tunus olmaz
Tunus'ta devlet başkanını ülkeden kaçıran gösteriler Kuzey Afrika'nın diğer ülkelerine yayıldıktan sonra şimdi de Akdeniz'in karşı kıyısına da sıçradı. Arnavutluk'un başkenti Tiran'da yolsuzluklar nedeniyle 2 gün önce çıkan ayaklanmada hükümet karşıtı 5 kişi can verdi. Gösterilerin ardından Başbakan Berişa sosyalistleri "darbe teşebbüsüyle" suçladı ve "Arnavutluk, Tunus olmayacak" diye konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.