Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Bugünkü Takvim
  • 25.06.2019 Gazete
ABONE OL

Emekliye en az bin 192 TL

ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz mı için son viraja girildi. Oran haftaya belli oluyor. Tahminler yüzde 5.94. En düşük emekli aylığı 1.192 liraya çıkacak...

Emekliye en az bin 192 TL
Bu yılın ilk bayram ikramiyesini alan emekliler, Temmuz mı için de gün sayıyor. Bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşecek oranında zam alacak ve Bağ-Kur emeklileri, verileri yakından izliyor. Şu ana kadar 5 aylık enflasyon belli oldu. Ocak-Mayıs enflasyonu yüzde 4.99 çıktı. Geriye 1 veri kaldı. Bu da önümüzdeki hafta çarşamba günü belli olacak. Türkiye İstatistik Kurumu'nun Haziran enflasyonunu açıklamasıyla zam oranı ortaya çıkacak. Zam merakla beklenirken, Merkez Bankası'nın son beklenti anketindeki enflasyon tahmini ise oranın yüzde 6.7 olabileceğini gösterdi.

AY İÇİNDE YATIRILACAK
Yüzde 4.99 olarak gerçekleşen 5 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ- Kur emeklilerinde ek ödeme dahil en düşük aylık bin 181 lira 64 kuruşa yükselecek. Eğer yüzde 5.94'lük tahmin gerçekleşirse de, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde ek ödeme dahil en düşük aylık bin 125 lira 48 kuruş seviyesinden bin 192 lira 33 kuruşa çıkacak. Emekliler, zamlı maaşlarını Temmuz ayı içerisinde alacak. Ödemeler ayın 17'si ile 28'i arasında, emeklilerin tahsis numarasının son rakamına göre belirlenmiş olan tarihlerde yapılacak.
Önümüzdeki hafta açıklanacak Haziran enflasyonu ile emeklilerin maaş zamları da belli olacak.