Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Bugünkü Takvim
  • 06.06.2019 Gazete
ABONE OL

Emekli olamayana ayda 601 TL

Prim ve yıl şartını dolduramayan ya da çalışma imkanı bulamayanlar için devlet maaş imkanı sunuyor. Gelire bakılarak verilen bu maaşı almak eskisine göre daha kolay. Aylık 601,57 lira veriliyor, üstelik Temmuz’da da tutar artacak

Emekli olamayana ayda 601 TL
Türkiye'de son yıllarda özellikle dezavantajlı kesimler için çok önemli düzenlemeler yapıldı. Özellikle kadınlar, gençler, çocuklar, öğrenciler ve yaşlılar önemli haklara kavuştu. 65 yaşını doldurmuş büyüklerimize maaş imkanı var. Çalışma imkanı bulamayan ya da yeterli primi tamamlayamamış, yıl şartını yerine getirememiş, kısaca sosyal güvenceden mahrum kalmış tüm yaşlılar belli kriterler ile bu maaşı alabiliyor. Bu maaşlar eskiden 3 ayda bir ödenirken, bir süredir aylık olarak veriliyor.

MAAŞ ZAMLANACAK
65 yaş aylığı da denilen bu ödemeleri alabilmek için zor olan şartlar da son yıllarda yapılan düzenlemelerle daha esnek hale getirildi. Üstelik bu aylıklar çok düşük miktarda iken, zamlarla yükseltildi. Halen 65 yaş aylığı olarak 601,57 lira ödeme yapılıyor. Üstelik bu tutar Temmuz'da memur maaş katsayısında artışla yükselecek. Gelin bu parayı almak için istenen şartların detaylarına bakalım.

ŞARTLAR KOLAYLAŞTI
65 yaş aylığını almak için öncelikle 65 yaş veya üzeri yaşta bulunmak gerekiyor. İkinci şart ise kişinin herhangi bir işyerinde çalışmıyor olması. Ayrıca emekli gelirinin de olmaması gerekiyor. Üçüncü şart ise gelir durumu. Daha önce yaşlının yaşadığı hane içindeki fert başına düşen gelire bakılıyordu. Yani oğlunun ya da kızının yanında yaşayan birisi onların geliri yüksek olduğu için bu maaşı alamıyor, onların vereceği harçlıklara mecbur kalıyordu. Yapılan değişiklikler sayesinde yaşlının kendisinin ve eşinin gelirine bakılıyor. Bu gelirlerin toplamı ikiye bölündüğünde 609,67 liradan az çıkıyorsa, 65 yaş aylığı bağlanıyor.

ASGARİ ÜCRETE GÖRE HESAP
Hesaplama in asgari geçim indirimi düşüldükten sonraki net tutarı üzerinden yapılıyor. 2019 yılı için bu tutar 1.829,02 TL çıkıyor. Bunun 3'te 1'i de kişi başı gelir kriteri olarak kabul ediliyor. Bu da 609,67 lira çıkıyor. Asgari ücret yükseldikte, yararlanmak için aranan gelir sınırı artıyor. Şartları sağlayanların 65 yaş aylığı alabilmek için başvuru yapması gerekiyor. Bunun için en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüğüne giderek başvuruda bulunulabilir. Yetkililer gerekli incelemeyi yaptıktan sonra en kısa sürede maaş bağlanıyor.

FARUK ERDEM SORULARINIZI CEVAPLIYOR/ TAKVİM'E SORUN

ekonomi@takvim.com.trÇİFTE SİGORTA MAAŞI ARTIRIR/ SİZDEN GELENLER

4857 sayılı Kanun'a tabi çalışan işçi, özel sektörde mühendislik yapabilir mi? Ömer BARUT
Yasalarımıza göre iki ayrı yerde lı olmanın önünde bir engel yok. Ancak işvereninizin izni gerekir. Eğer sözleşmenizde aykırı bir durum varsa çalışamazsınız. İşverene haklı fesih imkanı verir. Tabii ikinci işin ilk işverene zarar vermemesi, sırlarını taşımamanız gibi şartları da unutmayın. Aynı anda iki yerden prim emekli maaşını artırır.

ASKERE GİDEN TAZMİNATINI ALIR

4 yıldır aynı firmada çalışıyorum. Askere gitme vaktim geldi. Tazminatımı alıp askere gidebilir miyim? Batuhan ÖZEL
Evet. 4 yıllık tazminatınızı alırsınız.

HAKLI SEBEP GEREKİR

Fabrikamızda çalışan bir işçimiz bazı hafta sonlarının dönüşünde işe birkaç gün sonra başladı. Mazeret gösterse de bize inandırıcı gelmedi. Bu yüzden tazminat ödemeden işten çıkarmak istiyoruz. Ne yapmamız lazım? (İsmi saklı)
İş Kanunu'na göre işçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına 2 iş günü veya bir ay içinde 2 defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü yahut bir ayda 3 işgünü işine devam etmemesi durumunda işveren işçiyi tazminat ödemeden işten çıkarır. İşverenin durumu tespit ederek belgelendirmesi gerekir. Sonra işçinin savunmasını alması gerekir. Haklı bir sebebi yoksa iş sözleşmesini feshedebilir.


İSTEĞE BAĞLI ÖDEYEBİLİRSİNİZ

İşsizlik maaşı alırken isteğe bağlı sigorta ödeyebilir miyim? Özer ERBİL
maaşı gelir getirici bir işe girilince kesiliyor. İsteğe bağlı sigortada böyle bir durum yok, ödeyebilirsiniz. Ancak hatırlatalım, işsizlik maaşı alırken GSS priminiz de ödeniyor.

YAŞ BÜYÜTME EMEKLİLİĞİ ETKİLEMEZ

Yaşım küçük yazılmış. Yaşımı büyültürsem emekliliğime fark eder mi? Emirhan MAMAS
Maalesef etki etmez.

TEKRAR PRİM ÖDEYEMEZSİNİZ

53 yaşında emekliyim. Yeniden tavandan prim ödeyerek emekli maaşımı ne kadar artırabilirim? 2013'te emekli oldum. Erdal URAN
Yeniden prim ödeme imkanınız maalesef yok. Çalışsanız da sosyal güvenlik destek primi olarak ödenecek.

İŞVEREN SÖZLEŞMEYE UYMALI

İş görüşmesi sırasında bana söylenilen pozisyon ve sözleşmede yazılan pozisyon dışında bir birimde çalıştırılıyorum. Haklarım nedir? (İsmi saklı)
Sözleşmeye uymak her iki tarafın da görevidir. Eğer işvereniniz sözleşmeye aykırı davranıyorsa haklı fesih ile tazminat alabilirsiniz. Tabii 1 yılı doldurmuş olmanız gerekiyor.

24 AYLIK PEŞİN MAAŞ ALIRSINIZ

Vefat eden babamdan yetim aylığı alıyorum. Şimdi nişanlıyım. Evlendiğimde bu para kesilir mi? Evlenme yardımı nasıl alabilirim?
Yetim kız çocukları evlendiğinde maaşları kesiliyor. Ancak sizin de evlilik yardımı ya da çeyiz parası denilen ödenekten yararlanma hakkınız var. Evlendikten sonra 'ya başvurduğunuzda, evlenme yardımı olarak, 24 aylık maaşınız size peşin olarak ödenecek.

GERİYE DÖNÜK BORÇLANMA YOK

Maliye kaydı olup Bağ-Kur kaydı olmayanlar ile ilgili düzenleme çıktı mı? Ömer Faruk YILDIRIM

Maalesef böyle bir düzenleme yok. Geçmişte Bağ-Kur kaydı olanlar için geriye doğru borçlanma imkanı da bulunmuyor. Ancak bazı mahkeme ve Yargıtay kararları var. Bir hukukçuya danışmanızı öneririm.

HAMİLELİKLE AYRILAN TAZMİNAT ALAMAZ

Hamileyim. Tazminatımı alıp ayrılabilir miyim? Müjgan DEMİR
İş Kanunu'na göre hamilelik nedeniyle iş sözleşmesini fesheden işçiye tazminat ödenmez ancak işveren yine kanuna göre hamile olan işçiyi ağır ve tehlikeli işlerde çalıştıramaz, gece mesaisi yaptıramaz. İşçi hamilelik nedeniyle kendi isteği ile işten ayrılırsa tazminat alamaz.

EMEKLİLİK HESABI
21.02.1968'de doğdum. 10.10.1990'da 144 gün, 02.10.1991'de 100 gün SSK sözleşmeli usta öğretici olarak MEB halk eğitimde çalıştım. 16.05.1993'te kızım, 04.02.1996'da oğlum dünyaya geldi. 18.09.2017'den beri sigortalı olarak çalışıyorum. Maaşım 2.200 lira. 5 yıldır BES'e her ay 300 TL ödüyorum. Çocuklarımın emekliliğime bir katkısı olacak mı? Hatice Elif PİRBUDAK
20 yıl, 47 yaş ve 5450 gün tam emeklilik şartlarınız var. Priminiz yeterli değil. Çocuklar için borçlanma yaparak 1440 gün kazanırsınız ama bu da yetmez. Ya priminiz 5450 olana kadar çalışacaksınız ya da 3600 günle kısmi emeklilik için 58 yaşını bekleyeceksiniz.

11.07.1970 doğumluyum. Askerlik düştükten sonra 08.05.1991 tarihinde sigortam başladı. 6900 gün primim var. Nihat AKYIL
25 yıl, 52 yaş ve 5525 gün şartlarınız var. Prim tamam, yıl tamam, yaşı bekleyeceksiniz. Askerlik sigortadan önce sanırım. Eğer 18 ayın tamamını borçlanırsanız tabii bu kadar askerlik gerekiyor, o zaman 53 yaşında emekli olabilirsiniz.

03.09.1991 sigorta giriş tarihim. 26 sene çalıştım. 6500 prim günüm var. Bülent AKMAN
25 yıl, 53 yaş ve 5600 gün emeklilik şartlarınız. Prim tamam, yıl tamam. Yaşı yazmamışsınız. Yaşınız dolunca emekli olursunuz.

ekonomi@takvim.com.tr