Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Bugünkü Takvim
  • 28.05.2019 Gazete
ABONE OL

Emekliye 3

’da hem tüm emeklilerin hem maaşları hem de ek ödemeleri artacak. Emekli doktorlara ise üçüncü bir daha olacak. Ocak’ta başlayan ilave ödeme bin 828-2 bin 391 liraya kadar çıkacak

Emekliye 3 zam
Bu hafta bayram ikramiyelerine kavuşacak olan emekliler, mını da merakla bekliyor. Temmuz'da tüm emeklilerin hem maaşları hem de her ay verilen ek ödemeleri artacak. Ayrıca emekli doktorlar, üçüncü bir zam daha alacak ve ilave ödemeleri yükselecek. Temmuz'da ve Bağ-Kur emeklileri ilk 6 aylık oranında zam alırken, memur emeklilerine yüzde 5 artış ve Ocak-Haziran'da TÜFE yüzde 4'ü aşarsa fark verilecek. Enflasyon tahminlerine göre SSK ve Bağ-Kur'lular yüzde 6.7, memur emeklileri ise yüzde 5 + yüzde 2.7 zam alabilecek.

MAAŞLAR ARTACAK
Ayrıca tüm emekliler için vergi iadesinin yerine getirilen ve maaşın yüzde 4'ü-5'i oranındaki ek ödemenin tutarı da yeni aylıklar üzerinden hesaplanacağı için yükselecek. Emekli doktorlara ise üçüncü bir zam daha olacak. Uzmanların 2 bin 220 lira olan aylık ilave ödemesi; Temmuz'da memur zammı yüzde 5 olursa 2 bin 331, yüzde 7.7 olursa 2 bin 391 liraya çıkacak. Uzman olmayanların ilave ödemesi bin 828 liraya yükselecek.

VEFAT EDENİN YAKINI ALACAK
Bu ödemeden, aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olanlar yararlanabiliyor. Emekli doktor ve diş hekimleri, sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmaya başlarlarsa ilave ödemeleri kesiliyor. Eğer doktor vefat etmişse, ilave ödeme, hak sahibi yakınlarına veriliyor. Bu kişiler aylık bağlama oranları doğrultusunda ek ödemeden yararlanabiliyor. Örneğin; uzman hekim veya diş tabibinin yüzde 50 oranına tabi eşi, halen 2 bin 220 lira 15 kuruş olan ilave ödemeden bin 110 lira 8 kuruş; yüzde 75 oranına tabi eşi de bin 665 lira 11 kuruş pay alıyor.