Bugünkü
Takvim
  • 27 Kasım 2015, Cuma

Aşkla ilgili gerçekler

* Aşk çok gösterişli bir duygu... Ve bir o kadar da şaşırtıcı! İşte bunu ispatlayan 18 küçük komik gerçek:
* Sabahları eşlerini öpen erkekler, öpmeyenlerden 5 yıl daha fazla yaşıyor.
*
Bilinen en eski aşk şarkısı 4.000 yıl önce yazıldı ve Dicle ile Fırat nehirleri arasındaki bölgeden çıktı.
* Feminist kadınlar, hemcinslerine göre çok daha romantik ilişkiler yaşıyor.
* İnsanların üçte ikisi, yeni tanıştıklarından çok, bir süredir tanıdıkları insanlara aşık olduklarını söylüyor.
* Nasıl aşık olduklarını anlatan insanlar, sürecin kontrol dışı olduğuna inanıyor.
* Aşık olmak vücut ve zihin üzerinde sakinleştirici bir etkiye sebep oluyor ki bu da bir yıl boyunca sinir gelişimini yükseltiyor ve sinir sistemini yenilerken, aşık insanın hafızasını da geliştiriyor.
*
Aşk aynı zamanda derin bir korkunun yaratacağı strese de sebep olabiliyor. Aynı psikolojik tepkileri veriyoruz; gözbebekleri büyüyor, avuçlar terliyor ve kalp atışları hızlanıyor. Beyin taramaları, sevdiğinin resmini gören insanların olağanüstü bir hareketlilik yaşadığını gösteriyor.
* Kore'de bir mobil telefon operatörü olan KTF'nin verdiği 'aşk dedektörü' adlı servis, bir aşığın dürüst ve tutkuyla konuşup konuşmadığını analiz eden bir teknoloji kullanıyor. Kullanıcılar daha sonra diyalogun analizini SMS olarak alıyor.
* Kadınların yüzde 11'i çıktıkları ya da yeni tanıştıkları bir erkek hakkında internette araştırma yapıyor, erkeklerin ise sadece yüzde 7'si.
* Çiftlerin kişilikleri zamanla birbirine benziyor. İnsanlar öpüşürken kafalarını sağ tarafa yatırmaya çok daha meyilliler (yüzde 65). u Kadınların yüzde 43'ü, kendileri bağlanmaya hazır olmadan, partnerlerinin evliliği düşünmesini istemiyor.
* Yeni aşık insanlar düşük oranda serotonin hormonu salgılıyor, obsesif kompülsif hastalığı olanlar kadar düşük.
Belli ki bu yüzden kendimizi aşık olduğumuz insana takıntılı olma seviyesinde, fazlası ile kaptırıyoruz.
* Bir matematik teorisine göre, uzun dönem ilişkiye gireceğimiz insanı seçmeden önce bir düzine insanla çıkmalıyız; bu gerçek aşkı bulmamız için en iyi fırsat.
* "Terk edildiğimizde, bir süre için bizi reddeden insanı çok daha fazla severiz" diyor Why We Love'un yazarı, Rutgers Universitesi'nden Dr. Helen Fisher. u Mutlu bir çiftken yanan beyin hücreleri aktif olmaya devam ediyor.
* Ofis aşklarının bir sebebi var: Aşkın tek büyük prediktörü yakınlıktır. Aşinalık, rahatlık ve samimiyeti doğurur.
* Her 5 uzun süreli ilişkiden birisi, çiftten biri ya da her ikisi de başka bir ilişki içinde olduğu zaman başlamış oluyor.
* Ve evet belki bu bir sürpriz olmayacak ama paylaşmadan edemedik: Romantik bir ilişki her iki cinsiyeti de daha mutlu kılıyor. Bağlılık ne kadar güçlü ise mutluluk da o kadar büyük oluyor!

ÇERNOBİL ELMASI
Pazarda satıcının biri;
- "Elmaya geelll elmayaa.. Çernobilin elmaları bunlarrr!..." diye bağırıyormuş.
- "Deli misiniz?" diye sormuş kadının biri, "Çernobil'in elmalarını kim alır ki?"
Satıcı; "Valla yenge yetiştiremiyorum" demiş, "Kimi karısına, kimi kayınvalidesine alıyor, kalmıyor bile yani."

ŞEMSİYE

Bir Amerikalı, bir Rus ile Temel otelde kalırken gece yarısı yangın çıkar. Panik içinde yukarı katlara koşarlar, ama kurtuluş yok.
Çaresizlik içinde Amerikalı, odada duran bir şemsiye bulur, 'Başka şansım yok' diyerek şemsiyeyi açıp atlar. Şemsiye sağlam çıkar.
Amerikalı onu paraşüt gibi kullanarak sağ salim yere varır. Bunu gören Rus, yandaki odada başka bir şemsiyeyi bulup paraşüt gibi kullanır. O da kurtulur. İkisi de yukarıya bakarak merak içinde Temel'i beklerken, yakınlarına hızla bir şey düşer. Gidip bakarlar: Temelmiş. Hayatta ama kan revan içinde ve her tarafı kırık. Amerikalı "Ne oldu?" diye sorunca, Temel'den şu cevap gelir: "Şemsiye bulamadım. Ama dolapta yağmurluk vardı."

DOKTOR DELİRİR
Bir adam bağıra çağıra doktorun odasına girer: "Lütfen doktor bana yardım et, beni bir arı soktu, çok acıyor.
Doktor: "Sakin ol, bir krem süreriz geçer."
Adam: "Arıyı nerden bulacaksın doktor..
Kilometrelece uzaktadır şimdi o."
Doktor: "Hayır yanlış anladın, nereden soktuysa oraya süreceğim kremi."
Adam: "Ha evet doktor. Bahçede, ağacın altında oturuyordum."
Doktor: "Hayır salak!.. Vücudunun hangi bölgesinde ise oraya süreceğim."
Adam tekrara acıyla bağırarak: "Parmağım, parmağımdan soktu. Çok acıyor doktor."
Doktor sinirli bir şekilde: "Hangisi?.."
Adam: "Ne bileyim doktor, arıların hepsi birbirine benziyor."

AlkışlıYorum
Şehirler arası yolculukta sevgilisi ile mesajlaşarak kavga ederken kapsama alanı dışına çıkınca bir hışım 112'yi arayıp "Kapsama alanı dışındayım, mesajım gitmiyor" diyen, karşı tarafın "İyi de hanımefendi, burası acil servis, biz ne yapabiliriz" cevabı üzerine, "Bu mesaj gitmezse sevgilimle ayrılırım, ayrılırsam intihar ederim ve nasıl olsa yine sizi ararlar" diyen benim arkadaşım.


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya