Bugünkü
Takvim
BÜLENT ERANDAÇ BÜLENT ERANDAÇ
 •  
 • SMS
  Yazarın KODU boşluk bırakıp, MESAJINIZI yazıp, 4122'ye gönderin.
  Örnek: BÜLENT ERANDAÇ'a mesaj göndermek istiyorsanız.
  BE boşluk bırakıp, mesajınızı yazıp 4122'ye gönderin.
  Tüm operatörlerden servis 1.60 TL olarak ücretlendirilir.
  Servis sorgulamalı bir servis olup iptali yapılamaz.
  Müşteri Hizmetleri: 0216 531 73 73
 • 08 Şubat 2015, Pazar

Geleceğin lideri Hakan Fidan

Türk siyasi hayatının unutulmaz liderlerinden demokrasi şehidi Adnan Menderes'in siyaset yolculuğu, Fethi Okyar'ın öncülüğünde kurulan Serbest Cumhuriyet Fırkası ile başlamıştı. Ancak, Serbest Cumhuriyet Fırkası'nın siyaset yolculuğu kısa sürse de, Adnan Menderes'in önünde uzun bir yolculuğu vardı. Atatürk ile Menderes'in yolu, Atatürk'ün Aydın'a yapacağı ziyarette kesişecekti. O gün, parti merkezine gelen Atatürk, karşısında oturan bir gençle ülke sorunları üzerinde giderek koyulaşan konuşmalar yaptı.
Atatürk, Adnan Menderes'in yanından ayrıldıktan sonra, "Bu genç, elbette ki burada kalamaz. Dikkate değer fikirleri var" diyordu.
Adnan Menderes'in siyasi konulardaki kabiliyetini fark eden Atatürk, ilk seçimde milletvekili olmasını sağladı. Menderes, 33 yaşında TBMM'ye girerek Meclis'in en genç milletvekillerinden biri olmuş, 1950'de İsmet Paşa'nın tek parti devrini sona erdirmiş, halkımızla Meclis'imizin kucaklaşmasını sağlamıştı.
Ne yazik ki, başta İngiltere olmak üzere Avrupa'nın emrindeki askeri cunta tarafından utanmadan, arlanmadan idam edildi. Fakat, aziz milletin kalbinde her yıl artan biçimde yer etmesi engellenemedi.

Menderes-Hakan Fidan

Günümüzde, Atatürk-Menderes yol kesişmesine benzeyen bir gelişme de Hakan Fidan olayında yaşanıyor. Sadece 2015 seçimlerinin değil, gelecek yılların siyasetinde de en çok konuşulacak ismi MİT Müsteşarı Hakan Fidan olacak.
Zaten, istifasını verdiği tarihi bile (7 Şubat) özenle seçerek, siyasetteki ilk adımlarını anlamlı bir mevziye koydu. Darbelere meydan okuyan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın inançlı kadrosunun önde gelen ismi olacağını ilan etti.
MİT'TE MİLLİ ADAM: Türkiye kabuğunu kırıp büyük Türkiye olmak için karar vermişti. Başbakan Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı olan Hakan Fidan'ı MİT müsteşarlığına seçmişti. Cumhuriyet tarihinde, Batı servislerinin adeta yakın adamı olmakla övünen yöneticilerin elindeki MİT'te büyük devrim oldu. Fidan, daha gelir gelmez yerli statükocu odaklarca askerlikteki rütbesinden yetişme tarzına kadar akla ziyan eleştiriler başlatıldı. Özellikle tarihte ilk kez İsrail Savunma Bakanı'nın utanmaz saldırısı, işin arkasında ne olduğunu gösteriyordu. Siyonist Batı medyasında hakkında yapılan kafa karıştırıcı yayınları, içimizdeki İsrailliler'in yaklaşımlarının hedefi belliydi: Hakan Fidan'ın önünü kesmek... OLMADI.
YAPAMADILAR
.
Bundan 3 yıl önce 7 Şubat 2012 tarihinde Fethullah Gülen Cuntası'nın savcıları tarafından ifadeye çağrılmıştı.
Sembol çıkış yaparak, 7 Şubat günü AK Parti'nin 2023 yürüyüşüne katıldı.
BASINDA TAKVİM FARKI:
Tarih 27 Ağustos 2011... Haziran genel seçimleri yeni bitmiş. 2013 yılına iki yıl var. Ortada ne Taksim/Gezi, ne 17/25 Aralık darbeleri yok. Fethullah Gülen'in emniyet-yargı cuntası hamle yapmamış. Takvim Gazetesi Genel Yayın Yönetmenimiz Ergün Diler, "Ekmeleddin Bey'e CİDDE'DE ÇANKAYA önerisi" başlıklı yazısıyla, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Çankaya'ya muhalefetin adayı olacağını, aylar önceden duyurdu. Ve 2014'te bu gerçekleşti.
Sevgili Diler'in, Hakan Fidan'ın da yine 2 yıl önce Başbakanlık'a doğru yürüdüğünü işaret eden bir yazısı oldu.
Basında tarih yazan yorum-analizleri ve öngörülerinin gerçekleşmesi takdirle karşılanacak bir yazarlık başarısıdır. MARİFET İLTİFATA TABİDİR.
SONUÇ
: Kimse Hakan Fidan'ı 'milletvekili seçilip Meclis'e girmek için aday oldu' gözüyle görmesin.
Şimdiden "Bakan" olarak görülüyor.
Dışişleri Bakanı mı olur, Başbakan Yardımcısı mı olur? Sonra ne olur? Kader. Adnan Menderes'i seçen Atatürk'tü. Ahmet Davutoğlu ve Hakan Fidan'ı seçen de Tayyip Erdoğan. Aziz milletin açtığı yolda Tayyip Erdoğan, 2019'da da BAŞKAN seçilerek 2024'lere yürürken, Ahmet Davutoğlu ve Hakan Fidan'ı neler bekliyor, hep birlikte göreceğiz.

YARIN: MİT'İN KÜRESEL VİZYONU VE BÜYÜK TÜRKİYE
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
 • ve ya