Bugünkü
Takvim
BÜLENT ERANDAÇ BÜLENT ERANDAÇ
 •  
 • SMS
  Yazarın KODU boşluk bırakıp, MESAJINIZI yazıp, 4122'ye gönderin.
  Örnek: BÜLENT ERANDAÇ'a mesaj göndermek istiyorsanız.
  BE boşluk bırakıp, mesajınızı yazıp 4122'ye gönderin.
  Tüm operatörlerden servis 1.60 TL olarak ücretlendirilir.
  Servis sorgulamalı bir servis olup iptali yapılamaz.
  Müşteri Hizmetleri: 0216 531 73 73
 • 23 Mayıs 2012, Çarşamba

Kıvrıkoğlu, Okkan ve düşen Casa uçağı

Türkiye yakın tarihindeki gizli kalmış olayların detaylarını yeni yeni öğreniyor. Olayların içindeki "kara kutu"lar konuşursa, gerçek suçlular ortaya çıkar. İşte bunun son örneği gerçekleşti. MİT Anti-terör Dairesi eski Başkanı Mehmet Eymür, A Haber'de (Sevilay Yükselir'in programında) ilginç açıklamalarda bulundu. Eymür'ün o açıklamaları şöyleydi: "Emekli Orgeneral Çevik Bir, Cumhurbaşkanı olmak istedi. 1997'de Kıbrıs'ta düzenlenen Toros 97 tatbikatında Albay Vural Berkay'ın şehit olmasına yol açan olayın hedefinde Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu vardı. Eğer o kurşun Kıvrıkoğlu'na gelseydi, Genelkurmay Başkanlığı sırası değişecekti. Bu herhalde Çevik Paşa'nın işine yarardı. Suikasti ise Özel Kuvvetler'den bildiğim iki kişi yaptı. Bu isimler Malatya'da düşen Casa uçağında 20 kişilik ekiple birlikte öldü. Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan suikastını da o uçaktaki ekibin yaptığı ve iz bırakmamak için bunların imha edildiği iddia edilmektedir."

İki 'Mehmet' olayı

Mehmet Eymür'ün sarsıcı açıklamaları sürüyor: "Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın sağ olduğunu zannetmiyorum. Uğur Mumcu cinayeti ile Ergenekon yapılanması arasında bir ilişki olabilir. Tabi ben Hiram Abas için de aynı şeyi düşünüyorum. MİT, Abas'ın intikamını almadı.
Mehmet Ağar yanlış yollardan geçti.
Uyardım ama beni dinlemedi."
1982 yılının Aralık ayıydı. Necdet Öztorun, Recep Ergun, Burhanettin Bigalı, Nevzat Bölügiray, İrfan Tınaz ve Doğan Salman'dan oluşan 6 komutan, Emniyet Genel Müdürü Fahrettin Görgülü ve MİT Daire Başkanı Galip Tuğcu ile birlikte bir toplantı yaptı. Toplantıda mafyanın başındaki isimlerin etkisiz hale getirilmesi için önlem alınması kararı çıktı. MİT'te bu konuyla ilgili olarak bir birim kurulmuş, başına da Mehmet Eymür getirilmişti.
Kısa süre sonra ünlü 'Babalar Operasyonu' gerçekleştirildi ve Tarık Ümit ismi de ilk kez burada duyuldu. 1983-87 arası dört yıllık bir çalışmanın ürünü olan 1. MİT Raporu'nu Mehmet Eymür hazırladı. (Ki bilgileri Tarık Ümit'ten aldığı sonra ortaya çıktı.) İki Mehmet'in, (Mehmet Ağar ve Mehmet Eymür'ün) kavgası işte bu raporla başlıyordu. 1. MİT raporu olayı hem Hiram Abas'ın hem de Mehmet Eymür ve Korkut Eken'in başını yemişti. Üçü de kısa süre sonra MİT'teki görevlerinden ayrılmak zorunda kaldılar.
Bir süre sonra dönemin Emniyet Genel Müdürü Ağar, Korkut Eken'le birlikte çalışmaya başladı.
Eymür 5 yıl aradan sonra 14 Şubat 1994'te yeniden MİT'e döndü. Tarık Ümit, ortadan kaybolunca, olayın detayına giren Eymür'ün , 2. MİT raporunda ise Ağar ve arkadaşları suçlanıyordu.

Sonuç:
"
Kara Kutu" Mehmet Eymür'ün bu konuşmaları, karanlık dosyaları açıyor.
Savcılarımızın önünde yepyeni ufuklar açılıyor.
Bu bağlamda, Susurluk dosyası yeniden açılmalı.
Eymür, konuşmaya başladığına göre, Mehmet Ağar'ın vatan ve millete bir borcu var: Konuşmak.
Milletimiz karanlık olayların bir bir aydınlanmasını bekliyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
 • ve ya