Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 03.04.2020 10:01
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 03.04.2020 10:01
ABONE OL

nasıldı? teleskobu uzay fotoğrafları!

nasıldı? teleskobu uzay fotoğrafları yoğun şekilde araştırılıyor. yıllardır uzayın durumunu görüntülüyor. Uzak yıldızlardaki ve galaksilerdeki durumu görüntüleyen Hubble teleskobu için NASA yeni bir uygulama devreye soktu. Doğum gününüzde uzayın nasıl olduğunu görüntüleyebiliyorsunuz. İşte, NASA Hubble teleskobu uzay fotoğrafları!

Doğum günümde uzay nasıldı?

NASA Hubble teleskobu uzay fotoğrafları araştırılmaya başlandı. Doğum günümde uzay nasıldı? NASA'nın Hubble teleskobu yıllardır uzaydaki gözümüz oldu. Galakside milyonlarca kilometre ötedeki gezegenlerin ve yıldızların son durumunu görüntüleyen Hubble teleskobunun fotoğrafları erişime açıldı. NASA yeni bir uygulamaya soktu. Uygulamaya göre doğum gününüzde uzayın nasıl olduğunu görüntüleyebiliyorsunuz. Peki, doğum günümde uzay nasıldı? İşte yanıtı!

DOĞUM GÜNÜMDE UZAY NASILDI?

Linke tıkladıktan sonra çıkan sayfada "Select Month" alanına doğduğunuz ayı, "Select Date" alanına ise doğduğun gün yazın. Bilgileri girdikten sonra "submit" tuşuna basın. Submit tuşuna bastıktan sonran bir arka plan görüntüsü çıkıyor, bu Hubble teleskopunun doğum gününüz için çektiği görüntü oluyor. Bilgi ekranın üzerindeki "See Full İmage" tuşuna basarak görüntüyü tam ekran görebilir ve bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

NASA HUBBLE UZAY FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

HUBBLE TELESKOBU NEDİR?

Hubble Uzay Teleskobu (HUT), ismi Amerikalı astronom Edwin Hubble'ın anısına verilmiş; Nisan 1990'da STS-31 Görevi esnasında Uzay Mekiği Discovery tarafından Dünya etrafındaki yörüngesine taşınmış bir uzay teleskopudur. İlk uzay teleskopu olmamasına rağmen, HUT en büyüklerindendir ve birçok üstün özelliğe sahiptir. Ayrıca hem hayati öneme sahip bir araştırma aracı olması hem de astronomi için etkili bir halkla ilişkiler unsuru olması nedeniyle çok tanınmıştır.

HUT, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) arasında ortak bir çalışmadır ve Compton Gama Işını Gözlemevi, Chandra X-ışını Gözlemevi ve Spitzer Uzay Teleskobu projelerinden oluşan NASA'nın Büyük Gözlemevleri programının bir parçasıdır.

Uzay teleskopların yapımı ilk olarak 1923'te düşünüldü. HUT için 1970'lerde, 1983'te uzaya gönderilmesi hedefiyle fon bulundu ancak proje teknik gecikmeler, bütçe sorunları ve Challenger faciası nedeniyle gecikti. 1990'da yörüngeye yerleştirildikten sonra bilimadamları ana aynanın teleskobun çalışmalarını kısıtlayacak şekilde yanlış yerleştirildiğini tespit etti. 1993 yılında bir uzay mekiği yolculuğunda bu sorun giderildi.

HUT, Dünya atmosferinin dışında konumlanması sayesinde, yeryüzündeki teleskoplara kıyasla pek çok avantaja sahip olabilmektedir: Atmosferin olumsuz etkilerinden (Görüntüde bulanıklık ve havadaki partiküllerden yansıyan ışığın oluşturduğu arka-plan kirliliği gibi) bağımsız görüntü elde edilmesinin yanı sıra, Ozon tabakası tarafından tutulan morötesi ışığın gözlemlenmesi ancak bu şekilde mümkün olabilmektedir.

1990 yılında fırlatılmasının ardından, astronomi tarihindeki en önemli enstrümanlardan biri haline gelmiştir. Astronomların astrofizik alanındaki temel problemlerine çözüm bulmakta büyük yarar sağlamıştır. Hubble teleskobu tarafından kaydedilmiş olan Hubble ultra derin alan adlı fotoğraf, bugüne kadar görünür ışık ile en uzak mesafeden alınmış detaylı görüntüdür. Birçok Hubble gözlemi, en kesin biçimde hesaplanan evrenin genişleme oranı gibi astrofizik alanında birçok çığır açıcı sonuç doğurmuştur.