Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 19.07.2019 10:26
  • Son Güncelleme: 19.07.2019 10:26

: 19 Temmuz İstanbul'da cuma namazı saati kaçta? Diyanet İstanbul namaz vakitleri

... Cuma namazı farz namazlardan olup öğle vakti cemaat ile birlikte kılınmaktadır. Cuma namazının özelliklerinden biri de namaz öncesi hutbe okunmasıdır. İstanbul'da camiler cuma namazı için hazırlandı. Peki, İstanbul'a cuma namazı saat kaçta kılınacak? İşte Diyanet'in namaz vakitleri bilgisine göre ...

İstanbul'da cuma namazı saat kaçta?

İstanbul'da cuma namazı saati kaçta? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan namaz vakitleri sayfasında görülüyor. İstanbullular, cuma namazı için camiye akın edecek. Cuma namazının bir kimseye farz olması için, müslüman, akıllı ve erginlik çağına gelmiş olmaktan başka altı şartın daha bulunması gerekir. Peki, cuma namazı şartları neler? İstanbul'da cuma namazı saat kaçta kılınacak? İşte ...

19 Temmuz İstanbul cuma saati: 13.15

19 Temmuz Cuma günü İstanbul namaz vakitleri:

İmsak: 03:49
Güneş: 05:41
Öğle: 13:15
İkindi: 17:13
Akşam: 20:40
Yatsı: 22:24

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN

CUMA NAMAZININ FARZ OLMASININ ŞARTLARI

1) Erkek olmak (Kadınlara farz değildir.)

2) Hür ve serbest olmak.

3) Mukîm olmak. (Yani misafir olmamak)

4) Sağlıklı olmak. (Cuma namazına gidemeyecek şekilde hasta olmamak)

5) Kör olmamak.

6) Ayakları sağlam olmak

Bu şartlar kendisinde olmayan kişiye cuma namazı farz değildir. Ancak bu durumda olan bir kimse câmiye gidip cumayı kılarsa o günün öğle namazının yerine geçer.

Cuma namazının sahih olması için de altı şart lâzımdır.

CUMA NAMAZININ SAHİH OLMASININ ŞARTLARI

1) Cumanın öğle vaktinde kılınması.

2) Namazdan önce hutbe okunması.

3) Cuma kılınan yerin herkese açık olması

4) İmamdan başka en az üç erkek cemaat bulunması.

5) Cuma namazını kıldıranın, devletin (yetkili makamın) görevlendirdiği veya izin verdiği bir kişi olması.

6) Cuma kılınacak yerin şehir veya şehir hükmünde olması.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma günü öğle vakti ezan okunduktan sonra, önce dört rek'at olan ilk sünneti kılınır. Bunun niyeti şöyledir: "Niyet ettim Allah rızası için bugünkü cuma namazının ilk sünnetini kılmaya."

Cumanın ilk sünnetinin kılınışı aynen öğle namazının dört rek'at sünneti gibidir. Sünnet kılındıktan sonra câminin içinde bir ezan daha okunur ve imam minbere çıkarak hutbe okur. Hutbe bitince ikamet getirilir ve cumanın iki rek'at farzı cemaatle kılınır. İmamın arkasındaki cemaat şöyle niyet eder: "Niyet ettim Allah rızası için bugünkü cuma namazının farzını kılmaya, uydum imama."

Farzdan sonra cumanın dört rek'at son sünneti kılınır. Bunun kılınışı da cumanın ilk sünneti gibidir. Niyeti şöyledir: "Niyet ettim Allah rızası için cumanın son sünnetini kılmaya."

Cuma namazı böylece tamamlanmış olur.

Bundan sonra dileyen dört rek'at "Zuhri Âhir=son öğle" ile iki rek'at da vakit sünneti kılar.

Son öğle namazına: "Niyet ettim Allah rızası için vaktine yetişip henüz kılamadığım son öğle namazını kılmaya" diye niyet edilir. Bu son öğle namazı, öğlenin dört rek'at farzı gibi kılınmakla beraber sünnetlerde olduğu gibi dört rek'atın hepsinde fatihadan sonra sûre okunması daha iyidir.

İki rek'at vakit sünnetine de şöyle niyet edilir: "Niyet ettim Allah rızası için vaktin sünnetini kılmaya." Bu namaz da sabah namazının sünneti gibi kılınır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.