Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 24.06.2019 17:56
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 24.06.2019 17:56
ABONE OL

ipucu sorusu 24 Haziran: Datça, Köyceğiz ve ? 20.30 Hadi yarışması

ipucu sorusu için bekleyiş sona erdi. Canlı mobil bilgi yarışması Hadi bugün 20.30'da başlayacak. Hadi'nin bugünkü sorusu ünlü tatil beldelerinin hangi ilimizde olduğu ile alakalı. Bu tatil yerleri ise Datça, Köyceğiz ve Fethiye... Peki, Datça, Köyceğiz ve ? İşte 24 Haziran sorusu ve cevabı...

Datça, Köyceğiz ve Fethiye nerede?

Hadi ipucu sorusu yayınlandı. Bugünkü ipucu sorusu Türkiye'nin en büyük tatil beldelerinden geldi. Yarışmacılar ipucu sorusunu öğrenerek yarışmda bir adım önde olmak istiyorlar. Peki, Hadi ipucu sorusu olan Datça, Köyceğiz ve Fethiye nerede? İşte 24 Haziran Hadi ipucu sorusunun yanıtı...

HADİ İPUCU SORUSU (24 HAZİRAN)

Hadi tarafından yapılan açıklamada, "Bugünkü ipucumuz Türkiye'nin en büyük tatil beldelerinden bazılarının bulunduğu, ülkenin güneybatı köşesinde bulunan bir ilimiz ile ilgili sevgili hadiciler. Datça, Köyceğiz ve Fethiye gibi tatil yöreleri ile ünlü bu ilimiz hangisi sizce?" denildi.

İşte cevabı...

SORU: Datça, Köyceğiz ve Fethiye nerede?

CEVAP: MUĞLA

Muğla, Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde yer alan, 12.974 km2'lik yüzölçümüne sahip olan şehirdir.

Tarih boyunca Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı Devleti gibi devletlerin egemenliği altında kalan Muğla şehri, tarihi kalıntılar açısından oldukça zengindir ve sınırları içinde 103 ören yer barındırır.

2. Murad devrinde (1425) tam anlamıyla Osmanlı Devleti'ne bağlanan Muğla, siyasi önemini de arttırmıştır. Osmanlı İmparatorluğu, Birinci Dünya Savaşı'ndan mağlup ayrılınca 11 Mayıs 1919 tarihinde İtilaf Devletleri Muğla'yı işgal etti. Ege illerinin işgal edilmesi esnasında en fazla şehit veren şehirdir.

Bir süre Muğla'yı işgal eden İtalya, Anadolu'daki durumun kötüye gittiğini fark edince, 5 Temmuz 1921'de Muğla'yı terk etti.

Cumhuriyetin ilanından sonraki idari yapılanmada Muğla şehri, dağlık bir araziye sahip olduğundan gelişme gösterememiştir. Yıllarca gelişim sağlayamayan Muğla şehri, üniversitenin açılması ve yeni sanayi bölgesinin kurulmasıyla değerli şehirler arasına girmiştir.

Aynı zamanda sahip olduğu birçok tarihi yapının da turizme açılmasıyla birlikte oldukça turist çeken bir şehir olmaya başlamıştır.

Günümüzde Muğla şehri, 2015 nüfus sayımı verilerine göre 908.877'lik nüfusa sahipti.

Şehir ekonomisini endüstri, tarım ve turizmden sağlamaktadır.