Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 22.04.2019 18:37
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.04.2019 19:11
ABONE OL

23 Nisan'da ? Otobüsler ücretsiz olacak mı?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Türkiye'nin dört bir yanında kutlanacak. Bu özel günde otobüslerin ücretsiz olup olmayacağı da merak konusu oldu. Bu nedenle İstanbul'da yaşayan vatandaşlar "23 Nisan'da ?" sorusuna yanıt arıyor.

23 Nisan'da otobüsler ücretsiz mi?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türkiye ve dünya çocuklarına armağan edilmiştir. 23 Nisan'da her sene olduğu gibi bu yıl da büyük bir coşkuyla kutlanacak. Şimdi vatandaşlar merakla "23 Nisan'da ?" sorusuna yanıt arıyor. Peki, 23 Nisan'da otobüsler ücretsiz olacak mı? İşte cevabı...

23 NİSAN'DA OTOBÜSLER ÜCRETSİZ OLACAK MI?

23 Nisan'da otobüslerin ücretsiz olup olmayacağına dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Açıklama yapıldığında sizlere anlık olarak duyuracağız.

23 NİSAN TARİHÇESİ

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929'da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya'da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye'dir.

Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri alan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.