Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 18.04.2019 17:52
  • Son Güncelleme: 18.04.2019 17:52

ipucu 18 Nisan: 3. Vlad Eğrigöz Kalesi’nden sonra hangi kalede tutsak edilmiştir?

ipucu sorusu yayınlandı. 15 bin TL ödüllü Eleq'in bugünkü ipucu sorusu tarihten geliyor. Yarışmacılar, ipucu sorusunu öğrenerek yarışmada bir adım önde olmak istiyor. Peki, 3. Vlad Eğrigöz Kalesi’nden sonra hangi kalede tutsak edilmiştir? İşte 18 Nisan sorusu ve cevabı...

Eleq ipucu sorusu yayınlandı

ipucu sorusu için bekleyiş sona erdi. Eleq tarafından yapılan açıklamada, "Merhabalar eleqseverler bugünkü konusu tarih. olarak bilinen III. Vlad, Eğrigöz Kalesi'nden sonra hangi kalemizde tutsak edilmiştir, biliyor musunuz?" denildi. Peki, Kazıklı Voyvoda 3. Vlad Eğrigöz Kalesi'nden sonra hangi kalede tutsak edilmiştir? İşte 18 Nisan ve cevabı...

ELEQ İPUCU SORUSU (18 NİSAN 2019)

Soru: Kazıklı Voyvoda 3. Vlad Eğrigöz Kalesi'nden sonra hangi kalede tutsak edilmiştir?

Cevap: TOKAT KALESİ

M.Ö. 30 - M.S. 395 Roma Dönemi'nde yol güvenliği için kurulmuş olan kale, yaklaşık 500 yıl Bizans egemenliğinde kalmıştır. İlk defa 1074 yılında Danişmend Melik Gazi tarafından fethedilen kale kısa aralıklarla el değiştirmiş olup sırasıyla Danişmendli, Selçuklu, İlhanlı, Eretna, Kadı Burhanettin ve Osmanlı Devleti'nin egemenliğine geçmiştir. Dik ve sarp kayalar üzerine kurulu kale, doğal bir hisar durumundadır. Osmanlı Devleti zamanında "Çardak-ı Bedevi" denilen zindanı başta Bizans İmparatoru A. Diogenis olmak üzere birçok ünlünün tutsak yeri olmuştur.

Korku filmlerinin efsanevi kahramanı diğer adıyla Kazıklı Voyvoda Osmanlılara yenik düşen Eflak (Romanya) Krallığı Prensi olan III. Vlad, yani Drakula zamanında kardeşi ile birlikte önce Kütahya Eğrigöz Kalesi'nde, daha sonra Tokat Kalesi'nde gözetim altında tutulduktan sonra da Edirne'ye Şehzade Mehmet'in (Fatih Sultan Mehmet) yanına gönderilmiş, belli bir süre eğitim alması sağlanmıştır. Kalenin güneybatısında çok eski çağlardan kalma bir Kaya Mezarı oyulmuştur. Mezarın ağzında bir kolon ve biri büyük iki hücre bulunmaktadır. Ayrıca 362 basamaklı bir merdiven ile Kalenin dibine inilebilmektedir. Günümüzde bu merdiven yolu kapalı durumdadır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.